Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

2019 Asgari Ücretlerine Yönelik Görüşmeler Başladı! Ne Kadar Olacak?

  • 26 Kasım 2018
  • 433 kez görüntülendi.
2019 Asgari Ücretlerine Yönelik Görüşmeler Başladı! Ne Kadar Olacak?
Konu Altı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında uygulanacak mevcut asgari ücreti tespit etme amacıyla 1 hafta sonra çalışmalarına start verecek. Enflasyonun yükselmesinden dolayı işçi kesimi hala 1.603 TL olan net asgari ücretinin 2.000 TL üzerinde olması hesaplanıyor ve isteniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılında uygulanacak olan asgari ücreti belirleme amacıyla Aralık ayında bir araya gelecek. Komisyonun minimum 4 toplantı gerçekleştirerek bu ayın sonuna kadar çalışmalarında sona gelmesi planlar arasında yer alıyor. Komisyonda işçi, işveren ve devlet 5’er üye olarak yer alıyor. İşçiler kendi problemlerini, işverenler kendi problemlerini, devlet ise problem ve çözümleri ele alarak 3’lü ortak karar alınıyor.

Komisyon kararları oy çokluğu ile alınmaktadır. Komisyonda işçi tarafını temsil eden TÜRK – İŞ, işverenleri temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu olarak kendini gösteriyor. Bu yıl TÜRK – İŞ temsilcilerinin arasında ilk kez bir asgari ücretli işçi bulunacak.

TÜRK – İŞ Başkanı Ergün Atalay, enflasyonda çok büyük bir şekilde gelişme meydana gelmesi sebebiyle DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile beraber yıl sonunu beklemeden asgari ücretin 2.000 TL’nin üzerine çıkarılması yönünde bundan 2 ay önce Eylül ayında çağrı yaptı. Atalay, bu çağrıdan herhangi bir sonuç alamadı. 2019 asgari ücretinin ise 2.000 TL’nin çok daha üzerinde olması gerektiğine  dikkat çekti.

2016 yılında asgari ücrette yapılan %29’luk artışın ardından, devlet tarafından verilen içi başına 100 TL’lik asgari ücret desteği bu yılın Eylül ayında tamamlanmış durumda. İşveren kesmi ise desteğin sona ermesiyle birlikte asgari ücret pazarlığı altına imza atılmadan, asgari ücretli maliyetinin kendi açılarından %5 oranında artış gösterdiğini iddia etmekteler.

TİSK’den 6 Aylık Dönemlerde Artış Talebi

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), 2017 yılında asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri kapsamında asgari ücretin 6’şar aylık dönemlerde artırılması talebi geldi. TİSK tarafından gelen bu talepte yine sonuçsuz kaldı. Enflasyonun yüksek bir şekilde öne çıkmasından dolayı TİSK’İn bu talebini 2019 yılı için çok daha baskın bir şekilde söylemesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ