Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

2019 Ocak Ayında İnternet Sistemi Değişiyor! AKN Kaldırılıyor…

  • 19 Kasım 2018
  • 521 kez görüntülendi.
2019 Ocak Ayında İnternet Sistemi Değişiyor! AKN Kaldırılıyor…
Konu Altı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Adil Kullanım Kotası’nı kaldırma noktasında İnternet sağlayıcı şirketlerin isteksiz olduklarının altını çizerek, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla artık Adil Kullanım Kotası uygulamasının devre dışı bırakılacağını belirtti.

İndirme – Yükleme – Erişim Hızları Artacak

Turhan tarafından yapılan açıklamada, bilgi ve iletişim teknolojileri üzerinde meydana gelen ilerlemelerin doğrultusunda İnternet bağlantılarının kaliteli bir hale gelmesi, erişim hızlarının artması ve indirmenin kullanıcıların geliştirilmesini istediği unsurlar olduğuna dikkat çekildi. Bu çerçeve dahilinde “limitsiz” “sınırsız “adıyla tanımlanmakta olan ve satışı bu şekilde gerçekleştirilen paketlerin tamamında AKN’nin 1 Ocak 2019’da tamamen kaldırılacağının altını çizdi.

Aboneler Dilekçe Vermeyecek – Otomatik Geçiş Yapılacak

Turhan, internet paketleri sınırsız olsa dahi belirli bir kotayı aştıktan sonra internet hızının yavaşlatılmasına sebebiyet veren AKN uygulamasının ortadan kaldırılması için altyapı çalışmalarında ilerleme kaydedildiğini ve bu hususta kapasitede artışa gidildiğini anlatarak açıklamalarına devam etti. Bu hizmeti vermekte olan işletmeciler, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla uygulamayı kaldıracak açıklamasında bulunan Turhan, Kapasitenin üzerinde kullanım olursa mecburen yavaşlama yapıldığını, herkesin İnternet’ten eşit olarak yararlanması için getirilen AKN’nin, İnternet altyapısında yapılan gelişmeler ve kapasitesinin artırılması sebebiyle artık uygulanmayacağını ve İnternet kullanımına herhangi bir kota getirilmeyeceğini belirtti. AKN’nin kaldırılması sebebiyle hiçbir kullanıcının dilekçe vermeyeceğini, otomatik geçiş yapılacağını anlatan Tarhan, ilave ücretin de alınmayacak olduğunu dile getirdi.

ŞİRKETLER İSTEKLİ DEĞİL

Şirketlerin AKN uygulamasının kaldırılması sebebiyle isteksiz tavır sergilediğini dile getiren Turhan, AKN’nin kaldırılmasıyla birlikte birkaç haftalık yoğun tempoda ilerleyen bir serüvenin gelmesini beklediklerini, yılbaşında internet kullanımına talebin çok yüksek oranda arttığını, bunu da altyapı kapasitesini artırarak çözecek olduklarını söyledi. Vatandaşların gereksiz ücret ödememeleri ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması için her türlü gerekli çalışmayı yaptıklarını ileten Turhan, Amacın haberleşme, iletişim ve ulaşım alanlarında hem uygun fiyatlı hemde kaliteli hizmet vermek olduğunu söyledi.

AKN Nedir?

Adil Kullanım Noktası açılımıyla birlikte öne çıkan AKN, şebeke kaynaklarının tüm kullanıcıların aynı kalitede hizmet alarak herhangi bir farkındalık olmamasına imkan tanıyan ve tüm abonelerin internet girişimi yaptığı durumda şebeke üzerinde meydana gelen yoğunlukta dengelenme yapılmasına sebep oluyor.

Ay içerisinde belirtilmekte olan “download” miktarında aşılma meydana gelirse AKN devreye giriyor, Eğer aşılmazsa yine normal hızda devam ediyor.

AKN devreye girerse İnternet hızı düşürülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ