Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

2019 Yılında Şirketlerin %95’lik Bölümü Ortalama Olarak %16 Oranında Zam Yapacak!

  • 16 Kasım 2018
  • 354 kez görüntülendi.
2019 Yılında Şirketlerin %95’lik Bölümü Ortalama Olarak %16 Oranında Zam Yapacak!
Konu Altı

PERYÖN aracılığıyla gerçekleştirilen ve KPMG Türkiye aracılığıyla yorumlanarak kamuoyuna duyurulan 2019 yılı ücret araştırması kapsamında kurumların %95’lik bölümünün gelecek yıl içerisinde bir kez ücret artışı altına imza atacağı, zam ortalamasının ise bu hususta %16 olarak meydana geleceği anlatıldı.

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN), perakende, profesyonel hizmetler, otomotiv, endüstriyel üretim, ilaç tarzında ele aldığı toplam 20’yi geçen sektörden 100’den farklı şirketin katılımıyla yapılan 2019 Ücret Araştırmasını yayınladı. Kurumların 2019 yılında yapacağı zamlarla ilgili sonuçlar ortaya çıkardı.

Söz konusu ücret araştırması katılımcılarının %39’luk bölümünün çok uluslu şirketlerden meydana geldiği bu araştırmada kurumların %95’lik bölümü gelecek yıl Ocak ayında sadece bir kez zam yapma beklentisi içerisinde. Temmuz ayında zam yapmayı düşünmüyorlar. 2018 yılında %90 olarak gerçekleştirilen bu oran geçen yıl %82 olarak öne çıkıyordu.

Beklenen Zam Miktarı %16

2019 yılı için şirketlerin bütçe kapsamına aldıkları ortalama yapılacak zam miktarı %16.6 oluyor. Bu söz konusu rakam son 2 yılla karşılaştırma içerisine alındığında çok yüksek bir rakam olarak öne çıkıyor. 2019 yılı için öngörülmekte olan enflasyon oranı da rakamlar üzerindeki etkisini koruyor. Geçmişe dönük toplam 2 yıllık süreç ortanlarına bakıldığında, 2017 yılında yapılan ortalama artış %9.6, ücret artışı bütçelenirken meydana gelen oran ise ortalama olarak %11.2 seviyesinde kendini göstermişti. 2018 yılında bütçelenen artış oranı %8 – 9 oranındayken, artış oranı %10.8 olarak liste kapsamına alınmıştı.

Unvan bazında meydana gelen ücret artış oranlarına göz gezdirildiğinde de tüm unvanlarda 2017 yılına kıyasla çok dikkatli bir artışın meydana geldiğinin görüldüğünün yer aldığı raporda, Toplam ücretlendirme paketinin yüksek derecede önem taşımakta olan ikramiye ve prim uygulamaları da inceleme altına alındığında, araştırma kapsamında yer alan şirketlerin %50’lik bölümünün mevcut sistemlerinde herhangi bir değişikliğe gitmeyecek olduklarını anlatırken, katılımcıların %20.9’luk bölümü böyle bir uygulamanın söz konusu olamayacağını ve olmadığını anlatıyor. İkramiye ve prim uygulaması üzerinde kesinti gerçekleştirecek şirket sayısının geçen yıllara kıyasla daha düşük olması da dikkat çeken bir diğer konu oluyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ