Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

23 Yaşındaki Kağıt Toplayan Gencin Bulduğu Bir Kitap Hayatını Değiştirdi!

  • 30 Ekim 2018
  • 432 kez görüntülendi.
23 Yaşındaki Kağıt Toplayan Gencin Bulduğu Bir Kitap Hayatını Değiştirdi!
Konu Altı

Kayseri’de çöpten bulduğu bir kitapla hayatı tamamen değişim içerisine giren Batuhan Yüksek, 10.000’e yakın sayıda kitap, dergi, fotoroman ve ansiklopedinin yer aldığı kitabevinin işletmeciliğini yapıyor. Aynı zamanda yüksek lisans öğrencisi olan Yüksek, satın aldığı ve çöplerden topladığı içerisinde 100 yıllık tarihi bulunan 2.el kitapların bulunduğu bir kitapçıda hem okuyor, hem satış yapıyor, hem de öğrenciler için ücretsiz kaynak sağlayarak iyilik yapıyor.

Kitaplara İlgi Duyma Sebebi Çöpten Bulduğu “Nana” Kitabı

Merkez Melikgazi ilçe sınırlarında yer alan Tennuri Mahallesi’nde, içerisinde yaklaşık olarak 10.000 kitap, dergi, fotoroman ve ansiklopediin yer aldığı kitabevinde işletmecilik yapmakta olan ve burayı 2.el kitapların huzurevi olarak isimlendiren Yüksel, kitaplara olan ilgisinin nereden geldiğini paylaştı.

Erciyes Üniversitesi Ermeni Dili ve Edebiyatı mezunu olduğunu ileten Yüksel, kitaplara ilgili ve alakalı olmasının sebebinin çocukluk döneminde çöplerden kağıt topladığı esnada bulduğu Emile Zola’nın yazdığı 1943 baskılı Nana ismindeki kitap olduğunun altını çizdi.

Bulduğu bu kitap sayesinde kitaplara olan bakış açısının değiştiğini dile getiren Yüksel, Üniversitede hafta sonları çalışmakta olduğu bu kitabevini, aradan zaman geçince ve gerekli birikimi sağlayınca devraldığını iletti. 10.000’e yakın eser bulunan bu dükkandaki kitapların tamamının 2.el olduğunu iletti. Çöp konteynerlerinden, hurdacılardan, bit pazarlarından ve hayatını kaybeden kişilerin yakınlarının sattığı kitaplardan oluşan bu kütüphaneyi topladığını, tüm kitapların teker teker sayfa bazında temizliklerini yapıp raflara yerleştirdiğinin altını çizdi.

100 Yıllık Yazılı Eserler Var

Kitabevinde baskı tarihi bundan 100 yıl önceye dayanan Osmanlıca ve birçok farklı dilde taş baskı eserin yer aldığını da dile getiren Yüksek, Çalıkuşu’nun ilk baskısı da dahil olmak üzere çok sayıda kitabın var olduğunu, naftalinle bu kitapları koruduğunu ve özel bir çantada sakladığını söyledi.

Okuduğunda ne kadar cahil kaldığını düşündüğünü ve üzüldüğünü ileten Yüksek, sadece roman ve kitaplar haricinde, dergi, ansiklopedi gibi yazılı eserlerin bulunduğunu sözlerine ekledi. Kitapları değerine göre alıp sattığını aktaran Yüksek, orta ve lise öğrencilerinin dönem, yüksek lisans öğrencilerinin bitirmez tez ödevleri için ücretsiz yardım ettiğini de söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ