Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne geliyor? 31 Ağustos Cuma tatil mi?

  • 26 Ağustos 2018
  • 707 kez görüntülendi.
30 Ağustos Zafer Bayramı hangi güne geliyor? 31 Ağustos Cuma tatil mi?
Konu Altı

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına fazla az bir vakit kaldı. Bilhassa çalışan kesim 30 Ağustos resmi tatil mi merak ediyor. 30 Ağustos’un Perşembe gününe denk gelmesi 31 Ağustos Cuma günü için de vatandaşları tatil beklentisi içerisinde girmesine neden oldu.

30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ? 31 AĞUSTOS TATİL OLACAK MI?

30 Ağustos, Zafer Bayramı olması sebebiyle resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Bu sene Perşembe gününe denk gelen 30 Ağustos’ta halk kuruluş ve kuruluşları, bütün devlet dairleri ve bankalar resmi tatil kapsamında çalışmayacak. 

31 Ağustos’un Cuma günü olması ise dört günlük tatil planı yapmak isteyenler için aka fırsat. 31 Ağustos resmi tatil kapsamına girmiyor. Cuma günü yıllık ruhsat kullanmak isteyen vatandaşlar 30 Ağustos ile beraber hafta sonu tatilini birleştirerek 4 günlük tatil yapma fırsatını elde edebilecekler.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Aka Taarruz’u anmak için Türkiye ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her sene 30 Ağustos günü kutlanan resmi, milli bir bayramıdır.

30 Ağustos günü, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Zaferi kutlamak için iki sene beklemenin en mühim nedeni 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem milli hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.

Çal Köyü’nde gerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal, millî ruhun diri tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi’nin temelini eşi Şaka Hanım ile beraber atmıştır.

Başkumandan Zaferi 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Nisan 1926’da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu’nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her sene dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir. Aynı yıl, dönemin Savunma Bakanı Recep Peker’in yayınladığı bir genelge ile bayram törenlerinde neler yapılacağı detaylı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak 1930’ların ortalarına kadar ilk merasim gibi üst düzeyde gerçekleşen Aka Zafer kutlaması veya anma töreni yapılmamıştır. Hava Kuvvetlerinin memleket savunmasında mühim bir yeri olması nedeniyle, Uçak Cemiyeti de 30 Ağustos tarihini “Tayyare Bayramı” olarak adlandırmıştır.

Zafer Bayramı için bilhassa 1960’lardan itibaren daha kapsamlı ve katılımlı bir şekilde kutlamalar yapılmaya başlanmıştır. 30 Ağustos, Türkiye’de askeri okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur; ayrıca bütün zabit ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır.

30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir. Zafer Bayramı’nda başşehir Ankara’da ve Ankara dışında gerçekleştirilen tebrik ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Yerel Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Merasim ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir. 2012 yılında yenilenen[6] bu yönetmeliğe göre:

Zafer Bayramı törenleri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Umumi Müdürlüğünce, Genelkurmay Başkanlığıyla koordine edilerek yürütülür.

Törenler 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00’te son bulur. Saat 12.00’de başkentte yirmibir pâre top atışı yapılır.

Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret ederek çelenk koyar; cumhurbaşkanlığında tebrikleri kabul edilir, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir.

Başkent dışında Atatürk abide veya büstüne mülki yönetim amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mülki yönetim amiri makamında garnizon komutanı ve belediye başkanı ile beraber tebrikleri kabul eder. Törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır, İstiklal Marşı ile beraber bayrak göndere çekilir. Merasim geçişi mülki yönetim amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından onur tribününden selamlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir.
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ