Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

4 Akaryakıt Şirketi, Akaryakıt Ürünlerinde Gizli Zam Yaptı!

  • 12 Kasım 2018
  • 361 kez görüntülendi.
4 Akaryakıt Şirketi, Akaryakıt Ürünlerinde Gizli Zam Yaptı!
Konu Altı

Rekabet Kurumu tarafından 9.ayın sonunda işbirliği içerisinde kar marjı ve fiyat belirlemesi yaparak haklarında soruşturma başlatılan BP, OPET, Petrol Ofisi ve Shell & Turcas şirketlerinin iki haftalık aralarla akaryakıtlarda 1-2 kuruşluk gizli zam yaparak tüketiciyi mağdur ettikleri tespit edildi.

Vatandaştan Gelen Şikayetler Değerlendirildi

Vatandaşlar tarafından akaryakıt istasyonlarında 1-2 hafta arayla tüm akaryakıt ürün fiyatlarının 1-2 kuruş zamlandığı yönünde şikayet geldi. Artışların nereden kaynaklandığı yönünde bir takım inceleme gerçekleştiren kabinenin döviz kurlarında oluşan dengesizliğin sebebiyle vatandaşa akaryakıtta meydana gelecek artışın önüne geçmek için Mayıs ayında başlattığı eşelmobil sisteminin öncesinde dağıtım şirketlerinin pompa istasyonlarının yapmış olduğu kardan 16 kuruşa kadar uzanan kesintinin, bu yapılan gizli artışlarla giderildiği tespit edildi.

Zamlar ÖTV’den Karşılandı

İktidarın eşelmobil kararının ardından ÖTV indirimlerini özellikle akaryakıt ürünleri ithalatçılarının fiyatlara yansıtmadığı da tespit edilmişti. Meydana gelen fiyat farklılıklarının akaryakıt fiyatları üzerinde rol oynamasının sonucunda ilk olarak 43 ila 45 kuruşluk zam beklentisi olduğu belirtilmişti. Bu konu hakkında BP, OPET, Petrol Ofisi ve Shell & Turcas’ın baş çekmekte olan dağıtım firmaları, ÖTV indirimi uygulanmasına rağmen herhangi bir şekilde zamları yaptırmadığı iddia edilmişti. Zammın engellendiğine yönelik yapılan iddiaların sahibi dağıtım firmaları, o günki zararlarını bayisi olan pompa istasyonlarından alınan karlara yansıtmışlardı.

Eşel Mobil Sistemi Suistimal Edildi

Akaryakıt dağıtım firmalarının yapılmadığı yönünde sert iddialara ortaya koydukları toplam da 43 – 45 kuruşa ulaşan zamma yönelik ilgili zararların ilk olarak yarısını istasyonlara yansıttıkları, ardından ise hem dağıtıcı hem de bayi karı olarak öne çıkan 43 – 45 kuruşun %50’lik bölümünün bölüşülmesiyle tekrar karar alan BP , OPET, Petrol Ofisi ve Shell & Turcas rotaya çıkan 22 – 23 kuruşluk tutarın da yarısını tekrardan istasyonlara yansıtarak 12 – 13 kuruş kar marjıyla karşı karşıya kalmıştı.

Eşel mobil sistemi hususunda da ortak hareket eden bu adı geçen 4 firma, zamanında bayisi olan pompa istasyonlarının karından kesinti gerçekleştirdikleri tutarı istasyonlara verebilmek adına, vatandaşın dikkatini çekmeyecek şekilde minicik artışlarla zam yaptıkları iletildi. Bazı istasyon sahipleri toplamda 8 kuruşa varan zamlar yaptı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ