Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

7.1’lik deprem büyük fay hattını kırdı! – Son depremler

  • 29 Ağustos 2018
  • 631 kez görüntülendi.
7.1’lik deprem büyük fay hattını kırdı! – Son depremler
Konu Altı

Pasifik Ateş Çemberi’nde yeni bir zerzele meydana geldi. Pasifik Okyanusu’nda yer saha ada ülkesi Yeni Kaledonya açıklarındaki sarsıntının büyüklüğü, 7.1.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, zerzele okyanusun 26.7 kilometre altında gerçekleşti. Depremin merkez üssünün Yeni Kaledonya’nın başkenti Noumea’ya uzaklığı 372 kilometre.

Depremden 12 dakika sonra aynı noktada 5.3’lük artçı sarsıntı meydana geldi.

Pasifik Tsunami İkaz Merkezi, Yeni Kaledonya, Vanuatu ve Fiji kıyılarında bir metrelik tsunami dalgalarının görülebileceği uyarısını yaptı.

Reuters havadis, bilgi, salık ajansına konuşan Nouema sakinlerinden sivil savunma sözcüsü Olivier Ciry, “Sarsıntıyı başkentte hissettik, Layolty Adaları’nda çok daha kuvvetli hissedildi” dedi.

Yeni Kaledonya, yeryüzünün en aka su kütlesi Pasifik Okyanusu’nu boydan boya kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının başlangıç noktası. Dünyada en çok depremin meydana geldiği Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda en çok volkana da ev sahipliği yapıyor.

Fay hattı üzerinde bir öbür memleket Endonezya’da dün 6.4 büyüklüğünde zerzele meydana gelmişti. Endonezya’nın Lombok Adası’nı 5 Ağustos’ta yıkan 7 büyüklüğündeki sarsıntı ise, 563 insanın ölümüne yol açmıştı. Endonezya’da Geçen hafta da 6.3  ve 6.9 büyüklüğünde iki zerzele daha kaydedildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ