Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

AB sınır güvenliği için Sırbistan’la anlaştı

  • 20 Eylül 2018
  • 373 kez görüntülendi.
AB sınır güvenliği için Sırbistan’la anlaştı
Konu Altı

Avrupa Birliği (AB), hudut yönetimini güçlendirmek ve mümkün göçle mücadele etmek için Sırbistan’a Avrupa Hudut ve Kıyı Güvenlik Ajansının muhafızlarının yerleştirilmesi konusunda pakt sağlandığını duyurdu.

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Komisyonun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Mesul Üyesi Dimitris Avramopoulos ile Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic’in, Avrupa Hudut ve Kıyı Güvenlik Ajansı ekiplerinin Sırbistan’a konuşlandırılmasını öngören taslak anlaşmayı onayladığı bildirildi.

Taslak anlaşmaya göre, Sırbistan sınırına konuşlandırılacak Avrupa Hudut ve Kıyı Güvenlik Ajansı muhafızları, hudut yönetimini güçlendirecek, mümkün bir göç akınıyla mücadeleyi kolaylaştıracak ve ortak operasyonlar yürütecek.

Açıklamada ifadelerine yer verilen Avramopoulos, AB’nin ortak ülkelerle iş birliğini artırarak “adım adım hariç sınırlarını” daha iyi koruduğunu anlatım etti.

Anlaşma Avrupa Parlamentosunun onayı alındıktan ve iki memleket lüzumlu yasal prosedürleri yerine getirdikten sonra resmen imzalanacak.

Halihazırda AB’nin Balkanlar’da Arnavutluk ve Makedonya ile eş bir anlaşması bulunuyor.

AB yetkilileri, Karadağ ve Bosna-Hersek ile de hudut yönetimi alanında pakt sağlamak için müzakereler yürütmeye devam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ