Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

ABD göçmen çocukları askeri üslerde tutacak

  • 26 Haziran 2018
  • 437 kez görüntülendi.
ABD göçmen çocukları askeri üslerde tutacak
Konu Altı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ülkeye kanun dışı  yollarla girerken yakalanan göçmenlerin alıkonulan çocuklarını, Texas eyaletinde  iki askeri üste tutacaklarını söyledi. 

Mattis, Alaska’daki Fort Greely roket savunma üssünü ziyareti sırasında  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’de tartışmalara sebep olan kanun dışı göçmenlerin alıkonulan  çocuklarına ilişkin Mattis, çocukların Teksas’taki Fort Bliss Siyah Kuvvetleri  Üssü ile Goodfellow Hava Kuvvetleri Üssü’ne yerleştireceklerini bildirdi.

ABD ordusunun her vakit tabii afet ve insani krizlerden kaçan  insanlara lojistik destek verdiğini savunan Mattis, “Burada, biz sadece lojistik  destek sağlayacağız ve konunun politik boyutlarına girmeyeceğiz. İhtiyacı  olanlara konaklama ve sığınma yerleri sağlamak hükümetin meşru bir işlevidir.”  dedi.

Bakan Mattis, laf konusu iki üste kaç çocuğun kalacağına ilişkin  detaylara girmezken, geçen hafta ABD Sıhhat ve İnsani Hizmetler Bakanlığı,  Savunma Bakanlığından, kanun dışı göçmen çocukları için 20 bin döşek hazırlamasını  talep etmişti.

6 haftada 2 bin 500 çocuk alıkonuldu

Trump yönetimi, geçen ay ülkenin cenup sınırılarından kanun dışı  yollarla içeri girerken yakalanan göçmenlerin çocuklarını yargılama sürecinde  alıkoyma uygulamasını başlatmıştı.

Mart-nisan aylarında 6 hafta boyunca devam eden uygulama kapsamında  toplam 2 bin 500 çocuğun ailelerinden alınarak Teksas eyaletinde McAllen  bölgesindeki tesislere yerleştirildiği belirtiliyor.

Çoğunluğu Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmen çocuklar, geçen  hafta sonu ilk kez Teksas’ın McAllen bölgesindeki bir tesiste görüntülenmişti.

Teksas eyaletinin güneyinde yer saha tesislerden birine giren  kameralar, yüzlerce çocuğun ıslak ve cinsiyetlerine göre tel örgüden yapılmış ayrı  “kafesler” içinde tutulduğunu tespit etmişti.

Trump, uygulamayı durdurmuştu

Görüntüler ülkede ve dünyada katı tepkilere sebep olurken, Trump laf  konusu uygulamayı durduran Başkanlık Kararnamesini imzalamış ve Kongre’ye  kapsamlı bir göçmenlik yasası çıkarması çağrısında bulunmuştu.

ABD Dahil Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ise basına yansıyan  görüntülerin aksine bu çocuklara iyi bakıldığını, sıhhat durumlarının yerinde  olduğunu öne sürerek, şartları müsait olanların iltica başvurusunda  bulunabileceğini dile getirmişti.

ABD Dahil Güvenlik Bakanlığı, “yasa dışı olarak ülkeye girmeye çalışan  göçmenlerin yargı sürecinde çocuklarından ayrılmalarının yasal bir zorunluluk  olduğu” açıklamasında bulunmuştu.

Bakanlık, çocukların ebeveynleri gibi yargılanmadığını, bu süreçte  onlardan ayrı değerlendirildiğini, birçok çocuğun da iddia ettikleri  ebeveynleriyle aralarında ispat edilebilir bir bağ bulunmadığını iddia etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ