Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

ABD Türkiye’ye Helikopter Teslim Etti!

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alınması sebebiyle Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasını ve eğitim alan pilotların eğitimlerinin bitirilmesini sağlayan ABD, dün Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 4 tane Boeing CHP47F Chinook tipi helikopter teslim etti.

  • 01 Ağustos 2019
  • 704 kez görüntülendi.
ABD Türkiye’ye Helikopter Teslim Etti!
Konu Altı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, İzmir Limanı’nda yapılan bu sevkiyatın sonrasında Türkiye’nin toplam olarak 11 tane dünyanın en gelişmiş ağır kargo helikopteri olarak bilinen CH-47F’a sahip olduğunu duyurdu.

Mekanize Araç Taşıma Özelliği

Chinook helikopterleriyle Türkiye’nin her türlü coğrafi bölgesine, her türlü hava şartında, mekaniza araçların nakli ve top tarzında silahların taşınması mümkün kılınıyor. Söz konusu helikopterler gerektiği takdirde mobil ileri mühimmat ve yakıt ikmal noktası da olabiliyor.

Kaza kırıma uğrayan bir uçağı veya orta sınıfta bir helikopteri de kurtaracak kadar devasa güce sahip söz konusu helikopter yükün yanı sıra 55 tane teçhizatlı asker taşıma özelliğine sahip.

Davutoğlu Döneminde Eklendi

Daha önce altı tane alınmasına karar verilen söz konusu helikopterlere, 2015 yılı içerisinde Davutoğlu’nun önderliğinde 5 adet daha ilave edilmesi kararı alınmıştı.

Yeni sipariş taleplerinin 4’ü Genelkurmay Başkanlığı tarafından biri ise Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ