Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

ABD Yumuşamaya Başladı! Yayınlanan F-35 Raporu Kongreye Sunuldu!

  • 16 Kasım 2018
  • 384 kez görüntülendi.
ABD Yumuşamaya Başladı! Yayınlanan F-35 Raporu Kongreye Sunuldu!
Konu Altı

Reuters’a açıklamalar yapan beş farklı kaynak kapsamında, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye tarafından satın alınması planlanmakta olan 100 farklı F-35 uçağına ilişkin hazırladığı raporu kongreye sundu. F-35’lerin Türkiye’ye satılması ve gönderilmesi, söz konusu raporun sunulma tarihine kadar ileri bir tarihe atılmıştı. Bu raporun sunulması F-35 anlaşmasında büyük bir ilerleme anlamına geliyor.

Ağustos Ayında Teslimatı Durduran Anlaşma İmzalandı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye satılacak ve gönderimi yapılacak F-35 uçaklarının teslimatını geçici olarak durdurmanın yer aldığı yasa tasarısını 2018 yılı Ağustos ayı içerisinde imzalamıştı.

Söz konusu Türkiye’ye teslimatların geçici olarak durdurulması yasa tasarısının yasalaşmasının ardından 90 gün içerisinde ABD Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye ve ABD ilişkilerini ele alan bir rapor hazırlayarak bu raporun sunulma tarihine kadar teslimatların gerçekleştirilmemesi planlanıyordu.

Türkiye’ye ilk F-35 gönderilmesinin 2019 yılında, faaliyete geçmesinin ise 2020 yılında meydana gelmesi planlar dahilinde yer alıyordu.  Fakat ABD Kongresi’nin her iki tarafı olan Temsilciler Meclisi ve Senato’nun üzerinde aynı kanıta gittiği, Trump’ın da altına imzasını attığı 2019 yılı savunma harcamaları yasa tasarınsda Türkiye’ye F-35 teslimatlarının gerçekleştirilmesinin geçici olarak durdurulmasını öngören maddeyle teslimat için Pentagon’un yayınlayacağı raporun beklenti dahiline alması kararı yer almıştı.

“Raporda Yalnızca Gerçekler Yer Alıyor”

Türkiye’ye F-35 teslimatının gecikmesine sebep olan konuların ilk sırasında her iki ülke arasında da birkaç ay önce meydana gelen yüksek gerilim içeren ilişkiler ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alma planlamaları öne çıkıyordu.

ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerde, son haftada meydana gelen iyileşmeler ve gelişmelerle birlikte gerilim, yerine iyi ilişkilere yavaş yavaş bırakmaya başladı.

Yayınlanan söz konusu raporda da Savunma Bakanlığı’nın Türkiye’nin Rusya’dan S-400 havunma sistemi satın almasının askeri ilişkilere sağladığı olumsuz etki, F-35 yeni nesil savaş uçağı programında kapsam dışı kalmasının ABD sanayisi için oluşturacağı sonuçların yer aldığı iddia ediliyor.

Pentagon’ın silah alımının ilk sırasında gelen Ellen Lord, bu haftanın başında Pazartesi günü Reuters’a bir takım açıklamalar yaptı. Türkiye’nin S-400 hava sistemini alma arzusunun büyük bir problem olduğunu bu açıklamasında paylaşmıştı.

Amerika uyruklu yetkililer tarafından Ankara’nın fikrinde değişiklik yaratmak ve S-400’den vazgeçirmek adına birçok görüşme yaptığı fakat Türkiye’nin bu hususta kararında değişiklik yapmadığını da anlatan Ellen Lord, kongreye sunacakları raporun sadece gerçek şeylerden oluşacağını, tavsiye içermeyeceğini sözlerine ekleyerek bu hususta işbirliği içinde olacaklarını da anlatarak cümlelerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ