Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

‘ABD’de 400 binden fazla ‘modern köle’ var’

  • 20 Temmuz 2018
  • 371 kez görüntülendi.
‘ABD’de 400 binden fazla ‘modern köle’ var’
Konu Altı

Dünya genelinde 40 milyon 300 bin “modern köle” olduğu ve bunun 400 binden fazlasının ABD’de bulunduğunun tahmin edildiği bildirildi.

Özgür Yürü Vakfının (Walk Free Foundation) Küresel Kölelik Endeksi Raporu “modern vakit köleliğinin” gelişmiş ülkelerde daha yaygın olduğunu ortaya koydu.

Raporda çağdaş kölelik; “insan kaçakçılığı, zorla çalıştırma, borç esareti, zorla evlendirme, cinsel istismar, çocukların satılması ve istismarı ile köleliğin kendisi” olarak tanımlanıyor.

Gelişmiş ülkelerde çağdaş kölelerin sayısının düşünülenden fazla daha yüksek olduğu vurgulanan raporda, ABD’de 403 bin çağdaş köle bulunduğunun öngörüldüğü aktarıldı.

Raporda, ABD’de her 800 kişiden birinin çağdaş köle olarak yaşadığı belirtildi.

Birleşik Krallık’ta ise 136 bin çağdaş köle olduğunun değerlendirildiği anlatım edilen raporda, Avustralya ile Fransa ve öbür Avrupa ülkelerinde de çağdaş köle sayısına yönelik tahminlerin arttığı bilgisine yer verildi.

Ayrıca raporda, gelişmiş ülkelerin, hangi çalışma koşullarında üretildiği şüpheli olan milyarlarca dolar değerinde mahsul ithal ederek çağdaş köleliğe katkıda bulunduğu kaydedildi.

Rapora göre, “her 10 kişiden birinin zorla çalıştırıldığı” Şimal Kore’de 2 milyon 600 bin çağdaş köle olduğu değerlendiriliyor. Bu ülkeyi Eritre, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Afganistan takip ediyor. Hindistan’da ise 2016 yılında 18 milyon 400 bin olan çağdaş kölelerinin sayısının 8 milyona düştüğü anlatım ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ