Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

ABD’de İsrail yanlısı kuruluştan skandal ödül

  • 29 Ağustos 2018
  • 463 kez görüntülendi.
ABD’de İsrail yanlısı kuruluştan skandal ödül
Konu Altı

FDD’nin Washington’da gerçekleştirdiği milli emniyet zirvesinde,  bazı FBI ajanlarına “cesaret” ödülü verildi.

New York’ta görülen ve Kamu Bank eski Umumi Müdür Yardımcısı Mehmet  Hakan Atilla’nın yargılandığı dava sürecini takip eden savcı yardımcılarına ve  FBI ajanlarına mükafat verilmesi tepki topladı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Sürekli Temsilcisi Nikki Haley’nin de  yer aldığı ve “ulusal emniyet zirvesi” temalı bir etkinlikte, Atilla davasındaki   ajanlara mükafat verilmesi sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından “mizah  konusu” yapıldı.

Bazı kullanıcılar ise, aktif çalışan devlet görevlilerinin, bir davayı  taraflı yayınlarla takip eden bir kuruluştan mükafat almasının etik açıdan doğru  olmadığına vurgu yaptı.

Toplam yedi kişiye ödülü, FDD’nin Türkiye aleyhindeki çıkışlarıyla  tanınan Reis Yardımcısı Jonathan Schanzer verdi.

FETÖ’cü firari polise “kahraman” dedi

Ödül saha FBI ajanlarından Jennifer McReynolds, konuşmasında Atilla  davasının tanıklarından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi firari polis Hüseyin  Korkmaz’dan “kahraman” diye laf etti. McReynolds’ın bu sözleri, davadaki FETÖ  etkisini ve FETÖ kaynaklı sözde delillerin nasıl kullanıldığını bir kez daha  ortaya koydu.

Büyükelçi Kılıç’tan tepki

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, skandal mükafat  töreniyle ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, dava ile FETÖ  arasındaki bağa dikkati çekti.

McReynolds’a yönelik eleştirilerde bulunan Büyükelçi Kılıç, “Onun  açıklamaları, laf konusu davanın politize olmuş doğasını ve onun arkasındaki  motivasyonları açıkça ortaya koymaktadır. O sözde delilleri/kayıtları kimlerin  ürettiğini ve oradaki fena niyeti kendisi herkesten daha iyi biliyor.” ifadesini kullandı.

Kılıç, McReynolds’ın “kahraman” diye laf ettiği FETÖ’cü eski firari  polis Hüseyin Korkmaz’ın ABD’ye nasıl getirildiği, bu kişinin seyahat ve  konaklama masraflarının nasıl ayarlandığı ve üretilmiş sözde delilleri mahkeme  salonunda nasıl sunduğunu da sorgulayarak, FBI ajanına bu konularda konuşmaktan  neden kaçındığını sordu.

Kılıç, firari FETÖ’cü Korkmaz’a “kahraman” diyen FBI ajanına atfen,  “Dolayısıyla onun açıklamaları en azından yargı tarafsızlığı ilkesine karşı aka  bir ayıptır ve bu davada (Atilla davasında) adaletin yerini bulmadığını açıkça  göstermektedir.” görüşünü paylaştı.

Taraflı kuruluşun yöneticileri bilirkişi olmuştu

ABD’de İsrail yanlısı ve Türkiye karşıtı çizgisiyle bilinen FDD’nin  Başkanı Mark Dubowitz ile Reis Yardımcısı Jonathan Schanzer, Hakan Atilla  davasında duruşmalara “bilirkişi” olarak tayin edilmeleri de tartışmalara sebep  olmuş, Türkiye karşıtı çizgisiyle bilinen bir kurumun tepe yöneticilerinin Atilla  davasındaki rolleri sorgulanmıştı.

Aynı soruşturmada adı geçen ve hakkında yakalama kararı çıkarılan eski  Cumhuriyet Kamu Partisi (CHP) Mebus Aykan Erdemir de Atilla davasının  tanık listesinde yer almıştı.

Firari FETÖ’cü Canıtez de tanıklar arasındaydı

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün 17/25 Aralık  yargısal vuruş teşebbüsüne ilişkin yürüttüğü soruşturmada, “FETÖ üyesi olmak”  suçundan firari olarak aranan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Bankalar  Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez de Atilla davasındaki tanıklar arasında yer  almıştı.

ByLock kullanıcısı olduğu ve 25 Aralık soruşturmasında bilirkişi  olarak vazife yaptığı belirlenen Canıtez’in, Atilla davasına “Türkiye’den kanun  dışı şekilde kanıt ve vesika götürdüğü” tespit edilmişti.

Duruşmaların ilerleyen safhasında mahkemeye çıkan FETÖ firarisi  Canıtez, laf konusu belgeler üzerinden Türkiye aleyhinde tanıklık yapmıştı.

FETÖ’nün 17/25 Aralık sürecinde elde ettiği kanun dışı belgelerin  Atilla davasında yoğun olarak kullanılması Atilla’nın avukatı Cathy Fleming  tarafından sık sık gündeme getirilmiş, laf konusu vesika ve kayıtların “çalıntı ve  sahte oldukları” belirtilmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ