Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

ABD’de kilisede cinsel taciz davasında 27,5 milyon dolarlık uzlaşma

  • 20 Eylül 2018
  • 319 kez görüntülendi.
ABD’de kilisede cinsel taciz davasında 27,5 milyon dolarlık uzlaşma
Konu Altı

New York Times’ın haberine göre, ufak birer çocukken Katolik  Kilisesinde öğretmenlerinin cinsel tacize uğradıklarını belirten 4 erkek,  Brooklyn Psikoposluk Bölgesi ile şahıs başı 6,8 milyon civarında dolar ödenmesi  şartıyla uzlaşmaya vardı. Laf konusu 4 şahıs toplamda 27,5 milyon dolar alacak.

Taciz kurbanlarının avukatları, Brooklyn’deki St. Lucy’s-St. Patrick  Kilisesinin din öğretmeni 67 yaşındaki Angelo Serrano’nun kurbanları 2003-2009  yıllarında devamlı taciz ettiğini aktardı.

Serrano’nun, 2011’de diğer bir çocuğu taciz ettiğini itiraf ettiği ve  15 sene hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Brookyn Psikoposluk Bölgesi’nden yapılan açıklamada, Serrano’nun  kilisenin sürekli çalışanı olmadığı gönüllü olarak dersler verdiği belirtildi.

Söz konusu 4 kişinin vardığı uzlaşma, bugüne kadar Katolik  Kilisesindeki taciz kurbanlarının anlaştığı en aka rakamlardan biri olarak  kayıtlara geçti.

ABD’DE KİLİSELERDE CİNSEL TACİZ VAKALARI

New York Başsavcısı Barbara Underwood, iki hafta evvel eyaletteki 8  Katolik Psikoposu, kiliselerdeki cinsel taciz konusunda yürütülen soruşturma  kapsamında anlatım vermeye çağırmıştı.

ABD’nin Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir  soruşturmanın ardından, çocuklara yönelik cinsel istismarların Pensilvanya ve  Vatikan’daki kıdemli kilise yetkililerince ”sistematik” bir şekilde örtbas  edildiği sonucuna ulaştıklarını söylemişti.

Tahkikat jürisi ise 300’den fazla rahibin 1950’lerin ortalarından beri  çocukları istismar ettiğini belirterek, Roma Katolik Kilisesine bağlı yüzlerce  rahibi binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlamıştı.

Jüri, raporunda bazı kayıtların kaybolduğunu ve cinsel istismar  kurbanı bazı çocuklar konuşmaktan korktuğu için tacize uğrayanların sayısının fazla  daha yüksek olduğuna inandığını kaydetmişti.

Kurbanların çoğunun erkek çocuklar olduğuna dikkati çeken jüri,  tecavüze kadar uzanan her türlü cinsel taciz olayına rastlandığını anlatım  etmişti.
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ