Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

ABD’den Küstah Açıklama: “Sopa Gösterdik, İşe Yaradı!”

  • 15 Ekim 2018
  • 752 kez görüntülendi.
ABD’den Küstah Açıklama: “Sopa Gösterdik, İşe Yaradı!”
Konu Altı

Rahip Brunson geçtiğimiz günlerde serbest bırakıldı. Düşünce Kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nde görev yapmakta olan Max Hoffman, konuya yönelik Amerika’nın Türkiye’ye karşı yapmış olduğu baskının ve sopa göstermesinin işe yaradığını, bu kapsamda da Brunson’un serbest bırakıldığını aktardı.

Türk Yargısının Bağımsız Olmadığı Söylendi

Brunson’un serbest bırakılmasının Amerika’da adil bir yargılanma sonucunda meydana gelmediğini, Türk yargısının bağımsız olmadığını ve siyasallaştırıldığını, ABD Dışişleri Bakanlığı ve medyasında Türkiye’nin adalet hususunda bağımsız olmadığını kanısının oluştuğunu aktaran uzman, Amerika’nın sopa göstermesinin işe yaradığını açıkladı.

ABD ve Türkiye Arasında 2 Stratejik Problem Var

Merkez’in Ulusal Güvenlik ve Uluslararası Politika bölümünde müdür yardımcılığı yapan Hoffman, Türkiye ve ABD arasında çözüm beklemekte olan önemi çok yüksek 2 farklı stratejik problemin, gelecek ay yürürlük kapsamına alınacak İran’a ilişkin yaptırımlar hususunda Türkiye’nin hangi taraftan olacağı ve Rusya’dan S-400 alınıp alınmayacağının olduğunu söyledi.

Türkiye’de hala tutuklu olarak kalan NASA uzmanı Serkan Gölge gibi birçok Amerikalı ve çifte vatandaşlığı bulunan kişilerin davalarını da hatırlaran Hoffman, Amerikalıların bu kişilerin tamamını “siyasi tutuklu” olarak gördüklerini aktardı. Brunson davasının sonucunun Türkiye ile ilgili düşünülen tüm algıların değişmemesine sebebiyet verdiğinin de altını çizdi.

Trump Konuya Kişisel Yaklaştı

Brunson’un özgür olmasıyla Trump’ın Türkiye ile çok daha az ilgilenecek olduğunu göreceksiniz iddiasında bulunan Hoffman, Trump’ın konuya kişisel yaklaştığını da sözlerine ekledi.

Recep Tayyip Erdoğan Sert Çizgilere Karşılık Veriyor Açıklaması

Hoffman, Amerikalı yetkililerin Recep Tayyip Erdoğan’ın yalnızca sert çizgiler olduğunda karşılık verdiğini, ancak bu şekilde ilerlenebileceğini düşündüğünü dile getirdi. Bu düşünce de haklı olduklarını da sözlerine ekleyen Hoffman, Erdoğan’ın açık bir şekilde Brunson’ı pazarlık unsuru olarak kullandığını vurguladı. Brunson’un bugün hala net olmayan sebeplerden dolayı tutuklandığını, bunun siyasi koz amaçlı olduğunu, sürecin ilk başlarında belli olduğunu da söyledi.

Hoffman, ABD’nin Türkiye’de meydana gelen insan hakları ihlallerine müdahale edip etmeyeceği konusunda ise, böyle bir şey olacağını sanmadığını, Trump yönetiminin bu konularla fazla meşgul olmadığını, gerçekçi bir dünya görüşü olduğunu ve bu dünya görüşlerinde sadece güçlülerin var olduğunu bu yüzden İnsan haklarının önemsenmediğini dile getirdi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ