Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

”ABD’nin aldığı tedbirlere karşılık vermeye devam edeceğiz”

  • 21 Ağustos 2018
  • 318 kez görüntülendi.
”ABD’nin aldığı tedbirlere karşılık vermeye devam edeceğiz”
Konu Altı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türkiye olarak, ABD’nin aldığı tedbirlere, uluslararası ticaret hukukundan gelen haklarımızla ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına müsait olarak aynı şekilde karşılık verdik ve vermeye devam edeceğiz” dedi.

Son dakika haberi! 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Türk Eximbank arasında kaynak kullanımına ilişkin protokol imzalandı. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, imza töreninde yaptığı konuşmada, bu protokolle TİM’in kaynaklarının lüzumlu olması durumunda, Eximbank aracılığıyla ihracatçılara, ihracatın finansmanı için kullandırılmasının önünün açılacağını söyledi.

Ekonominin son günlerde muhtelif spekülasyonlara hedef olduğunu belirten Pekcan, bu spekülatif saldırılar üzerinden ekonomiyle ilgili kötümser senaryolar oluşturulmak istendiğini dile getirdi.

Pekcan, Türkiye’nin kendi dinamiklerine, ekonominin gerçekliklerine odaklandıklarını vurgulayarak, bunun sonuçlarını el birliğiyle aldıklarını bildirdi.

Türkiye’nin bölgesinde, hatta küresel ölçekte en hızlı büyüyen, en dinamik ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Pekcan, yılın ilk çeyreğinde ekonominin yüzde 7,4 büyüdüğünü hatırlattı.

Pekcan, Türkiye’nin üretim, ihracat, büyüme performansının aynı güçle devam ettiğinin altını çizerek, geçici dalgalanmaların, spekülatif hareketlerin Türkiye ekonomisinin gerçeklikleriyle uyuşmadığını gördüklerini anlattı.

“DİYALOG VE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

Farklı bakanlıklarca alınan ek tedbirler sayesinde mali piyasalara yöneltilen atağın bertaraf edildiğini hep beraber gördüklerini belirten Pekcan, şöyle devam etti:

“En kısa sürede ekonomimizle ilgili göstergeler olması gerektiği gibi istikrarlı seviyelere de oturacaktır. Her vakit küresel ekonomik işbirliğini destekleyen bir memleket olduk ancak ne yazık ki ABD ticaret savaşlarını başlatarak, küresel ekonomik işbirliği nosyonuna ziyan verecek tek taraflı adımlar atmaktadır. ABD’nin siyasi konularla ekonomik işbirliği konularını hassasiyet gözetmeden birbirine karıştırdığına tanık oluyoruz. Bu tüm dünya ekonomisini de menfi yönde etkilemektedir. Türkiye olarak, ABD’nin aldığı tedbirlere, uluslararası ticaret hukukundan gelen haklarımızla ve DTÖ kurallarına müsait olarak aynı şekilde karşılık verdik ve vermeye devam edeceğiz. Üreticimizin ve ihracatçımızın tüm pazarlarda ve her koşulda haklı davalarında her vakit yanında olacağız. Umuyoruz ki, ABD’li dostlarımız da en kısa sürede bu gerçeği görecek ve küresel iktisat ve yatırım ortamı açısından yapıcı adımlar atacaktır. Bizler her vakit olduğu gibi kendileriyle diyalog ve işbirliğine açığız.”

“İHRACATIN YÜZDE 45’İNİ EXIMBANK FİNANSE EDİYOR”

Pekcan, reel ekonominin son radde kuvvetli temelleri olduğu gibi finansal sistemin de oldukça sağlam ve derinlikli bir yapısının bulunduğuna dikkati çekerek, Eximbankın finansal sistem içinde çok mühim bir aktör ve mühim bir banka olduğunu söyledi.

Eximbankın ihracatçıların finansman çeşitliliğini sağlayarak desteğini her geçen gün artırdığını vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti:

“Herhangi bir kapital sorunu yoktur, sadece kapital artış talebimiz vardır ki ihracatçımıza daha çok destek olabilelim. O da en kısa zamanda gerçekleştirilecek. Türkiye’deki ihracatın neredeyse yüzde 45’i Eximbank tarafından finanse edilmektedir. Kur spekülasyonlarından ihracatçıların ziyan görmemesi için reeskont kredisi art ödemelerinde de bunu sabitleştirmiş bulunmaktadırlar.”

Pekcan, bu dönemde TİM’in attığı adımın son radde anlamlı olduğuna işaret ederek, “Onlar, Eximbanka uzattıkları elin 10 katı kendilerine kredi olarak geleceğinin bilincindedir. Akıllı tüccar bizim iş adamlarımız. Sağlam durabilmemiz için dışsatım ailemizin iki mühim kuruluşunun yan yana stratejik bir projede bir araya gelmiş olmasından kıvanç duyuyorum” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ