Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Abdullah Öcalan’ın Yakalanmasının Yolunu Açan Adana Mutabakatı Tekrardan Gündemde!

  • 26 Ocak 2019
  • 415 kez görüntülendi.
Abdullah Öcalan’ın Yakalanmasının Yolunu Açan Adana Mutabakatı Tekrardan Gündemde!
Konu Altı

Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının önünü açan Adana Mutabakatı yıllar sonra tekrar gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in görüşmeye başlamasıyla birlikte gündeme gelen mutabakat 21 sene önce Türkiye ve Suriye ile karşılıklı olarak imzalanmıştı.

Türkiye’nin Baskısı Suriye’yi Zorladı

Putin ve Erdoğan’ın düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin, terör örgütü olan YPG’den meydana gelen güvenlik kaygılarıyla ilgili birtakım açıklamalar yapılırken, bundan 21 yıl önce 1998 yılında imzalanmış olan Türkiye – Suriye Adana Mutabakatı’nı anımsatması görüşmelerin sürprizi olmuş durumda.

Suriye, 1980 ve 1990 yılları boyunca terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan’ın kendi topraklarında büyümesine, eğitim kampları oluşturup hazırlık yapmasına, tüm propagandaları gerçekleştirmesine ve topraklarından Türkiye’ye yönelik eylemleri engellememesiyle birlikte gündeme gelmişti. Türkiye’nin 1996 yılında vermiş olduğu çok sert notaya rağmen terör eylemlerini engelleme amacıyla hiçbir harekette bulunmayan Suriye, Fırat’ın suları ve Hatay meselesini de sık sık gündem dahiline alarak Türkiye’yi uluslararası baskı altına alıp sıkıştırma amacıyla hareket ediyordu.

1998 yılındaki hükümet, yılın ikinci yarısı itibarıyla Suriye’yi teröre destekten vazgeçirme amacıyla “kuvvet politikası” uygulamaya başladı. Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileri çok yüksek ifadelerle birlikte devamlı olarak uyarıda bulunurken, Türk Silahlı Kuvvetleri ise sınır hattına takviye edilen birliklerle birlikte askeri tatbikatlar düzenleyerek korku saldı.

Mutabakata Giden Yol

Meydana gelecek olası bir Ankara – Şam çatışmasından dolayı kaygı içerisinde olan uluslararası toplum, Mısır ve İran’ın da girişimlerinin sonucunda Suriye yönetimine Türkiye’nin taleplerine uyması noktasında uyarıda bulundu. Ardından ise 20 Ekim 1998 tarihinde Adana’da bir araya gelen 2 ülke Adana Mutabakatı altına imza attı.

O dönem içerisinde Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakanı Mesut Yılmaz Dışişleri Bakanı İsmail Cem olarak öne çıkıyordu. Suriye’nin başında ise yine Hafız Esad yer alıyordu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ