Gündem

Acı haber sevenlerini yasa boğdu! Yaşayan son “Güzel Adam” hayatını kaybetti!

TÜRK EDEBİYATININ ACI GÜNÜ! RASİM ÖZDENÖREN YAŞAMINI YİTİRDİ!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sağlık sorunları nedeniyle bir süredir tedavi gören Türk edebiyatının usta kalemlerinden Rasim Özdenören’den maalesef acı haber geldi. Rasim Özdenören’in bugün hayatını kaybettiği öğrenildi. Rasim Özdenören’in 82 yaşında hayatını kaybettiği aktarıldı.

RASİM ÖZDENÖREN KİMDİR?

Usta edebiyatçı Rasim Özdenören, İstanbullu mühendis olan Hakkı Özdenören ile Kahramanmaraşlı Ayşe Hanım’ın oğlu olarak 1940 yılında Maraş’ta dünyaya geldi. İkiz olarak dünyaya gelen Rasim ve Alaeddin Özdenören kardeşlerden Rasim Özdenören dakika farkıyla daha önce doğduğu için, senelerce kardeşi Alaeddin Özdenören ile “geç gelen” lakabıyla şakalaşılmıştır. Ama geç gelen Alaeddin Özdenören erken gitmiş, 2003 yılında vefat etmiştir.

Kamupersoneli.net‘te yer alan habere göre kendisi gibi şair olan ikizi Alaeddin Özdenören ile Kahramanmaraş’ta ilkokulu okumuştur. Babasının görev değişikliği nedeniyle eğitimine Malatya’da devam ettiler. İlkokulu 1952 yılında tamamlayan Özdenören kardeşler, 1955 yılında Tunceli Ortaokulundan mezun olmuşlardır. Lise öğrenimi sırasında arkadaşlarıyla Türkiye’nin önde gelen edebiyat dergilerini takip edip, izleyip, yerel gazetelerde sanat sayfaları düzenlemeye başlarlar. Bir grup arkadaşlarıyla o dönem yayınına ara verilen Kara Lise de denilen Maraş Lisesinin Hamle dergisini yeniden çıkartırlar.

ESERLERİ

Usta yazarın ilk hikayesi olan “Akarsu”, Varlık dergisinde 1 Ocak 1957 yılında çıktı. Aynı dergide, “Kasap” ve “Bayır Dereden Öyküler” adlı eserlerini de yayınlandı. Özdenören’in ilk hikayeleri 1957-1958 yılları arasında Türk Sanatı ve Arayış dergilerinde okuyucuyla buluştu. Sezai Karakoç ile 1962 yılında tanışan ve hayatı değişen yazar, 1964-1965 yıllarında Yeni İstiklal gazetesinin sanat sayfasını yönetti. 1950’li yıllarda kaleme aldığı “Eskiyen”, “Kan Otları”, “Oda”, “Yolda”, “Mani Olunmuş Adam”, “Çark”, “Ricat”, “Sabah”, “Koridor” ve “Düğüm” adlı hikayelerini aynı sayfada yayımladı.

Önerilen İçerik :   Bozkurt'ta deniz neden kahverengi?

YEDİ GÜZEL ADAM

Rasim Özdenören, Türk Edebiyatı’nda fırtınalar estiren Maraş Lisesi öğrencilerinden Zarif Şair olarak anılan Cahit Zarifoğlu, Aşık Şair olarak anılan Adil Erdem Bayazıt, Büyük Devrimci Şair olarak anılan Nuri Pakdil, Kudüs Şairi olarak anılan Mehmet Akif İnan, Ali Kutlay ve kardeşi Alaeddin Özdenören ile birlikte Yedi Güzel Adam olarak biliniyordu.

AdsizDFDFEFDEW
yedi güzel adam

Haberimizi Cahit Zarifoğlu’nun Yedi Güzel Adam şiirinin bir kıtasıyla sonlandırıyoruz.

Yedi güzel adam biri bir gün
bir aşk gördü
gereğini belledi
ölüm girse koynuna
Ayırmaz aşkı yanından.

Türk Edebiyatı’nın başı sağ olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu