Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

AGİT seçim izleme heyeti ilk raporunu açıkladı

  • 26 Haziran 2018
  • 408 kez görüntülendi.
AGİT seçim izleme heyeti ilk raporunu açıkladı
Konu Altı

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu, AGİT Parlamenterler  Asamblesi (AGİT-PA) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) ortak çalışması  olan ve uluslararası rasat heyetinin, Cumhurbaşkanı ve 27. Devre Mebus  Genel Seçimlerine ilişkin ilk bulgularının yer aldığı rapor, Ankara’da bir otelde  düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Büyükelçi Audrey Glover, 24 Mayıs’tan bu yana Türkiye’de olduklarını  ve seçim sürecine çağrı edildikleri için Türkiye’ye teşekkür ettiklerini anlatım  etti.

Bugüne kadar Türkiye’de 7 seçim izlediklerini ve dünkü seçimleri de  yaklaşık 350 gözlemci ile takip ettiklerini belirten Glover, seçim sürecinde  adayların eşit temellerde yarışabilmesi için lüzumlu koşullar olmasa da  seçmenlerin gerçek bir tercih yapma imkanı bulduğunu söyledi.

Glover ayrıca, seçim sürecinde müstakil adayların bulunmasının, ilk  kez bir kadın cumhurbaşkanı adayının olmasının ve sivil toplumun, şeffaflığın  korunması için sarf ettiği çabaların mühim olduğunu kaydetti.

OHAL’in basın özgürlüğü iç esas hakları sınırladığını öne süren  Glover, seçimle ilgili mevzuatta yeterince istişare edilmeden değişiklik  yapıldığını, bazı oy merkezlerinin ve sandıkların yer değiştirilmesinden ötürü  seçmenlerin mağdur olduğunu savundu.

Glover, seçim ve sayım sürecinde gözlemcilerin not ettiği eksiklik,  aksaklık ya da problemlerin sonucu etkileyecek boyutta olup olmadığına ilişkin  bir soruya ise “Sayım ve tablolamaya ilişkin bazı düzensizlikler olduğu  bilgilerini aldık. Ancak bunları henüz dün aldık. Şu aşamada bunların şikayet  edilip edilmediğini de bilmiyoruz. Bazı düzensizlikler vardı ancak bunlar aka  sayılarda değildi. Kati olarak şu aşamada bir şey söyleyemiyoruz çünkü hala  sonuçların tamamına sahip değiliz. Ancak bu birkaç düzensizliğin, asıl sonucu  etkileyecek düzeyde olduğunu söyleyemeyiz.” yanıtını verdi.

“YÜKSEK KATILIM DEMOKRATİK OLGUNLUĞUN GÖSTERGESİ”

AKPM Heyeti Başkanı Olena Sotnyk de Türkiye tarafından seçim sürecini  izlemek üzere çağrı edildikleri için teşekkür etti.

Sotnyk, “Dün düzenlenen seçimler fazla önemliydi. Vatandaşların yüksek  katılımı da bunu gösterdi. Bahsetmemiz gereken en mühim noktanın bu olduğunu  düşünüyorum. Bu yüksek katılım, öncelikle bu ülkenin ve vatandaşlarının  demokratik olgunluğunun bir göstergesi.” diye konuştu.

Seçimin sadece oylamadan ibaret olmadığını, bir tüm süreç olduğunu  vurgulayan Sotnyk, adayların eşit koşullarda yarışmadığını öne sürdü.

Şeffaflık ve tarafsızlık açısından bazı endişeleri olduğunu belirten  Stonyk, gözlemcilerin bazı yerlerde kısıtlandığını, İstanbul, Ankara ve  Diyarbakır’da problem yaşadığını iddia etti.

AGİT PM Heyet Başkanı Peter Osusky de AGİT Parlamenter Asamblesi’nin  seçim rasat misyonunda Türkiye’ye gelmek isteyen Alman mebus Andrej Hunko  ve İsveç mebus Jabar Amin’in Türkiye’ye girişlerine ruhsat verilmemesine  ilişkin, bu kişilerin sadece fert olarak değil, parlamento üyesi ve AGİT’in  standartlarını takip ederek gözlemci olarak belirlediği kişiler olduğunu söyledi.

Osusky, bu kişilerin terör örgütü YPG/PKK savunucusu olduğunu gösteren  fotoğraflar hatırlatılarak kendisine yöneltilen, görevlerini tarafsızca yerine  getirip getiremeyecekleri hakkında ne düşündüğüne ilişkin sual üzerine, futbolla  bağlantılı bir misal vererek, “bir hakemin tüm tercihlerini geride bırakarak  etik kurallara göre davranması gerektiğini, bu üyelerin de etik koda aykırı  davranışları olursa bunun kabul edilemeyeceğini” anlatım etti.

Osusky, “Ama bir üyemizin kişisel, siyasi tercihi yüzünden bu  muameleye maruz bırakılması kabul edilemez. Gözlemciye, kendi görevini etik  kurallar çerçevesinde yerine getiren bir görevli olarak bakmalıyız.” dedi.

Öte yandan açıklamada, Türkiye’nin tutumu eleştirilmesine karşın,  egemen ülkelerin kendi topraklarına girişi engelleme hakkına sahip olduğu teyit  edildi.

“TÜRKİYE’YE GİRİŞİNE İZİN VERİLMEYEN ‘SEÇİM GÖZLEMCİLERİ'”

AGİT  seçim rasat misyonunda Türkiye’ye gelmek isteyen Alman  milletvekili Andrej Hunko ve İsveç mebus Jabar Amin’in görevlerini  tarafsızca yerine getiremeyeceklerini gösteren fanatizmleri, Ankara’yı harekete  geçirmişti. Türkiye, Hunko’nun topraklarına ayak basmasına ruhsat vermemiş, Amin’in  de İstanbul’a gelmesinin ardından ilk uçakla ülkesine dönmesini sağlamıştı.

Almanya’daki Sol Parti’de etkinlik gösteren Hunko, uzun süredir  PKK’nın ülkenin terör örgütleri listesinden çıkartılması için girişimlerde  bulunuyor. Hunko, teşkilat simgelerinin kullanılması ve uzantısı durumundaki muhtelif  derneklere ilişkin yasakların kaldırılması için de yoğun gayret sarfediyor.

Alman milletvekili, örgüte verdiği desteği, PKK’ya ait paçavralarla  çektirdiği fotoğraflarla paylaşarak, fanatizminin ulaştığı boyutları göstermişti.  Türkiye’de geçen sene anayasa değişikliği için yapılan kamu oylamasını izlemek  üzere AGİT misyonuyla Türkiye’ye gelen Hunko’nun Türkiye aleyhine toplantılara  katıldığı ve kamu oylaması öncesi “Hayır” kampanyası yürüttüğü ortaya çıkmıştı.  Hunko, katıldığı toplantılarda ve sosyal medya üzerinden yaptığı çağrılarla  vatandaşları “Hayır” oyu vermeye teşvik etmişti. Almanya’da PKK terör örgütü  üyeleriyle sık sık bir araya gelen Hunko ve 10 mebus arkadaşı hakkında  Berlin Savcılığı, 2014 yılında PKK yasağını ihlal etmekten soruşturma açmıştı.

İsveç mebus Amin de Türk ordusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ile bazı bakanların cenk ve soykırım suçu işlediği iddiasıyla bir  süredir Türkiye karşıtı çalışmalar yürütüyor. Stockholm Uluslararası Savcılık  makamına başvuran Amin, Erdoğan ve öbür Türk yetkililerin uluslararası  mahkemelerde yargılanmasını istiyor. Amin, aynı amaçla İsveç parlamentosuna karar  tasarısı sundu. Amin, İsveç basınında, teşkilat elebaşı Abdullah Öcalan’a Nobel  Barış Ödülü verilmesini isteyen yazılar kaleme aldı. PKK’nın Suriye uzantısı  YPG’nin sözde komutanlarını yanına alarak İsveç’te muhtelif siyasetçi ve  yetkililer nezdinde lobi yapan Amin, örgütün elebaşlarından Salih Müslim’in İsveç  meclisinde misafir edilmesini sağladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ