Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Ağrı’da Kodlama Şenliği

  • 13 Haziran 2018
  • 596 kez görüntülendi.
Ağrı’da Kodlama Şenliği
Konu Altı

Ağrı Valiliği’nin hayata geçirdiği proje kapsamında düzenlenen Kodlama Şenliği’ne vatandaşlar yoğun alaka gösterdi. 

Serginin açılış kurdelesini Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Tunay Pulça, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı Vali Yardımcısı Şeref Kökçü, İl Ulusal Eğitim Müdürü Yakup Turan ve AK Parti Ağrı Mebus Adayı Abbas Aydın kesti.

Programda konuşan Vali Elban, 2017-2018 eğitim öğretim yılında klasik öğretim sistemindeki zeki öğrencileri, geleceğin eğitim programı ve teknolojisiyle buluşturmayı düşündüklerini söyledi.

Ekim sonu itibarıyla il genelinde kodlama eğitimi kararı aldıklarını belirten Elban, şunları anlattı:

“Birkaç bin kişiyle başladığımız bu eğitim vakit içerisinde 5, 10 ve 15 bine çıktı. Şimdi de 20 bin öğrencimizle ilimizin tamamında devam etmektedir. Sadece il ve ilçe merkezlerinde değil, internet altyapısı olan bütün köylerimizdeki okullar da iç olmak üzere ilimizin geneline yaygınlaştırılmış proje oldu. Bu proje ile geleceğin teknolojisinde ülkemizin önünü açacak altın çocukların yetişmesini bekliyoruz. Projenin bütün insanlığa hizmet edeceğine inanıyoruz.”

Hedef istikbal sene 50 bin öğrenciye ulaşmak

Elban, projenin hayata geçmesinde emeği olan vali yardımcısı, kaymakamlar, milli eğitim müdürlüğü idarecileri, muallim ve öğrencilere teşekkür etti.

“Bu iş aslında bir gönül işi, sevda işi. Bu proje, çocuklarımızın heyecanı kadar eğitimde vazife saha herkesin heyecanıyla ortaya çıkmış bir projedir” diyen Elban, şöyle konuştu:

“Biz başlangıçta hedefi ufak tutmuştuk ama beklediğimizin fazla ötesinde bir yere gelince artık istikbal sene için yeni bir hedef koyma mecburiyeti var. Bu sene 20 bin, istikbal yılda bunun üzerine 30 bin koyarak 2018-2019 öğretim yılında ilimizde 50 bin yavrumuzun bu eğitimde yer almasını bekliyoruz. İnşallah seneye milli ve uluslararası bütün müsabakalarda şampiyonluklara Ağrılı çocuklarımız ambargo koyacak. Ağrı’nın yazılım, bilişim, dijital çalışmalar konusunda önder ve yeri farklı bir il olmasını temenni ediyorum.”

Projenin Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler veya hususi bir şirketin sponsorluğunda ortaya çıkan proje olmadığına vurgu yapan Elban, projenin tamamının Ağrı’nın mahalli imkanlarıyla yapıldığına dikkat çekti.

İl Ulusal Eğitim Müdürü Yakup Turan da projeyle öğrencileri tüketen değil üreten bireyler haline getirmek istediklerini anlatım etti.

Proje ile çocukları internet kafe gibi fena alışkanlıklardan kurtarmayı da amaçladıklarını söyleyen Turan, “Projede uzun vadede öğrencilerin kendi yazılımlarını geliştirmesi ve teknolojilerini üretmeleri planlanmaktadır. Proje kapsamında il merkezi ve bağlı 7 ilçemizde bütün rüştiye 5. ve 6. derslik öğrencilerine kodlama eğitimi verilmeye başlandı” dedi.

Robot ve programlar aka alaka gördü

Konuşmaların ardından Vali Süleyman Elban ve protokol üyeleri öğrencilerin açtığı stantları gezerek öğrencilerin ürettiği robot, yazılım ve programları yakından inceledi.

Yoğun alaka gören şenlikte, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi öğrencisi Rıza Haykır’ın kodlama ile radar, bomba ve kamera özelliği bulunan drone ile aynı okuldaki Hamza Turan’ın maden aracı ve taşıyıcı helikopteri alaka çekti.

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ