Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Ahmedinejad’dan İran yargısına “İngiltere” suçlaması

  • 03 Nisan 2018
  • 364 kez görüntülendi.
Ahmedinejad’dan İran yargısına “İngiltere” suçlaması
Konu Altı

İran’ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “İran yargısı üzerinde İngiltere’nin etkisi olduğunu” öne sürdü.İlişkili Haberler

  • Ahmedinejad’dan Hamaney’e ‘üçüncü mektup’
  • Ahmedinejad’ın yardımcısına hapis ve kırbaç cezası
  • İran Yargı Erki’den Ahmedinejad’a suçlama

İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, kendisine yakınlığıyla bilinen “dolatebahar” adlı internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, tutuklanan yardımcıları nedeniyle bir kez daha İran yargısını hedef aldı.

İngiltere’nin memleket yargısı üzerinde etkili olduğunu ileri süren Ahmedinejad, yardımcısı Rahim Meşai’nin tutuklanmadan evvel Londra yönetimini protesto ettiğini hatırlatarak, “İngiltere’nin İran’ın içişlerine müdahalesine itiraz eden bir şahıs sebep yargının öfkesine maruz kalarak saklı bir şekilde muhakeme edilir?” ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un Aralık 2017’de Tahran’a gerçekleştirdiği ziyarete işaret eden Ahmedinejad, şunları kaydetti:

“Eğer bir çekinceleri yoksa İngiltere Dışişleri Bakanı’nın Tahran’a yaptığı son ziyaretle ilgili görüşmelerin metinlerini yayınlasınlar ve soruşturmaları da açık bir şekilde yapsınlar.”

AHMEDİNEJAD’IN İKİ YARDIMCISI TUTUKLU

Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki yardımcıları Hamid Bekayi ile İsfendiyar Rahim Meşai, “yolsuzluk” gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Bekayi, yargılandığı davada 15 sene hapis ve 80 kırbaç cezasına mahkum edilmişti.

Tutuklanmadan evvel İngiltere’nin Tahran Büyükelçiliği önünde düzenlenen protestoya katılan Meşai, burada yaptığı açıklamada “Bekayi hakkında verilen kararın İngiltere’nin komplosu” olduğunu iddia etmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ