Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

AK Parti’den belediyelere “dolar” talimatı

  • 21 Ağustos 2018
  • 491 kez görüntülendi.
AK Parti’den belediyelere “dolar” talimatı
Konu Altı

AK Parti Umumi Reis Yardımcısı Erol Kaya, “883 AK Partili belediye başkanına, dövizle olan tüm işlemlerinizi, Türk Lirası üzerinden yapın çağrısında bulunduk” dedi.

AK Parti Mahalli Yönetimlerden Mesul Umumi Reis Yardımcısı Erol Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “boykot” çağrısının ardından AK Partili belediyelere dolar kullanmamaları yönünde talimat verdi.

Kaya, 81 ile gönderdiği karara ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye-ABD ilişkilerinde gelinen son durumun utanç verici bir noktada olduğunu belirten Kaya, “Türkiye açısından baktığımızda onurlu bir duruşun ve tavrın mücadelesi veriliyor. ABD’nin yaptığının da kendisine ziyan olarak döneceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

Kaya, Türkiye’ye kur ve döviz üzerinden ekonomiye yönelik yapılan saldırılara ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizin yaşadığı kur ve döviz üzerinden ekonomimize yapılan bu saldırıya karşı mutlaka ulus olarak 81 milyon insanımızın bir dayanışma içerisinde olması lazım. Bu anlamda Türkiye’de ağırbaşlı işler yapılıyor; ekonomik çevrelerimiz, sanayicilerimiz ve esnafımız herkes bir dayanışma ortaya koyuyor. Doğal ki belediyelerimizin üzerine düşeni yapmaları gerekirdi ve yapacakları da var. Şu anda Türkiye’deki bin 398 belediye ve 51 il hususi idaremizin tamamına çağrıda bulunduk. Biz, AK Partili belediyelere genelge yayınlayarak bunu yerine getirdik ama çağrımız, tüm partili belediye başkanlarınadır ve tüm belediyeleridir.”

“DÖVİZLE OLAN BÜTÜN İŞLEMLERİNİZİ, TÜRK LİRASI ÜZERİNDEN YAPIN”

Belediyelerin 2017 rakamlarına göre 140 milyar Türk Lirası’na yakın harcaması olduğunu belirten Kaya, bu harcamanın içerisinde yatırımlar, mal ve hizmet alımları olduğunu söyledi.

Kaya, 883 AK Partili belediye başkanına “Dövizle olan tüm işlemlerinizi, Türk Lirası üzerinden yapın” çağrısında bulunduklarını anlattı.

Yerlilik oranını bulma zorunluluğunun yüzde 15 olduğunu, buna uyulmasını hatta mümkünse yerliliği daha artırmaları talimatı verdiklerini de aktaran Kaya, belediyelerin sosyal tesislerinde, halka aleni mekanlarda kullanılan tüm içecek ile öbür ürünlerde bilhassa yerli mahsul kullanmalarını ve ABD menşeli ürünleri kullanmamaları çağrısında bulundu.

“BU DAYANIŞMAYA DESTEK, AK PARTİLİ BELEDİYELERİN BOYNUNUN BORCU”

Belediyelerin teknolojik altyapılarında yenileme yapacaklarsa bu yenilemenin mutlaka yerli olarak yapmalarını tavsiye ettiklerini dile getiren Kaya, “Araç kiralamadan iş makinelerine varıncaya kadar tüm belediyelerimizin her noktada mal ve hizmet alımından yatırımlara varıncaya kadar, ülkemizin yaşadığı bu dayanışmaya ağırbaşlı anlamda destek vermeleri AK Partili her belediye başkanın boynunun borcudur” diye konuştu.

“KAZANAN TÜRKİYE OLACAK”

Kaya, çağrısını Türkiye’deki bin 398 belediye ile 51 il hususi idaresinin tamamına yaptığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“AK Parti’nin 883 belediyesine tüm belediyelerimize genelgelerimiz gitti, talimatlandırmamızı yaptık. Yerli olacağız, ulusal olacağız, Türkiyeli olacağız. Türkiye için dayanışma yapacağız. Bilhassa ABD menşeli malzemelerin kullanılmamasına aka bir itina gösterecekler. Bu, bir talimattır kendilerine. Bunu tüm belediye başkanlarımızın ve 51 il hususi idaresindeki valilerimizin ve umumi sekreterlerimizin hassasiyetle takip etmeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu ülkeye yaptığı davet ülkemize bu yapılan savaşa karşı dayanışmanın gereğidir. Hassasiyetle tüm arkadaşların bunu takip edeceğine inanıyorum. Kazanan Türkiye olacak, kaybeden bize karşı tavır içerisinde bulunan herkes olacak.”

VİDEO: DOLAR DAHA DÜŞER Mİ? (TL’DE DEĞERLENME SÜREBİLİR Mİ?)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ