Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

AKP’li Belediye Başkanı Kılıçdaroğlu’nun 2.200 TL Asgari Ücret Kararına Meydan Okudu! “Bizde 3.400 TL”

  • 13 Aralık 2018
  • 684 kez görüntülendi.
AKP’li Belediye Başkanı Kılıçdaroğlu’nun 2.200 TL Asgari Ücret Kararına Meydan Okudu! “Bizde 3.400 TL”
Konu Altı

Kılıçdaroğlu tarafından yapılan açıklamada CHP’li belediyelerde asgari ücret oranlarının 2.200 TL olacağı bildirilmişti. Bu karara büyük bir şaşkınlıkla seyirci kaldığını ileten Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye Belediyesi’nde en düşük asgari ücret tutarının 3.400 TL olduğunun altını çizerek Kılıçdaroğlu’na meydan okudu.

Kılıçdaroğlu’nun Kararına Hayretle Bakmış

Hasan Can, Ümraniye Belediye Başkanlığı içerisinde yapmış olduğu basın toplantısında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na meydan okudu. Kılıçdaroğlu tarafından alınan 1 Ocak itibarıyla tüm CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2.200 TL olacağı kararıyla birlikte incelemeden ve araştırmadan sarf edilen bu sözlere büyük bir hayretle baktığını anlatan Hasan Can, Ümraniye Belediyesi olarak 2005 yılından günümüze kadar asgari ücretin hep %60 – %70 üzerinde asgari ücret uyguladıklarını dile getirdi. Asgari ücretin 350 TL olduğu dönemlerde, Ümraniye Belediyesi’nin en düşük 500 TL asgari ücret verdiğini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu’na “Günaydın” Çıkışı!

Taşeron işçilerden belediye şirketi kapsamında hizmet aldıklarını da sözlerine ekleyen Hasan Ca, 2019 yılında ücretler için farklı bir düzenleme düşündüklerini, 2019 yılında artırımların %43 oranında yapılmayacağını, minimum asgari ücretin mevcut ücretin %55 fazlası olacağını belirtti. Belediye şirketinin minimum asgari ücret alan işçisinin, standart asgari ücretin %55 daha fazlasını alacağını iletti.

Bunun asgari geçim indirimiyle birlikte toplam olarak 3.340 TL gibi bir rakama denk geldiğini ileten Can, aynı şekilde mühendis kadrosunda da birçok kişinin yer aldığını anlattı. En yüksek maaş alacak olanların asgari ücretinin %175 oranında artırıldığını ve bu hususta 5.441 TL’ye kadar uzanan maaşların verilecek olduğunu iletti.

Can, asgari ücrette %50’den %70’e varan artışlar altına imza atarak, ücret ödeme politikasını ihale şartnamesine ilk koyan Belediyeler arasında yer aldıklarının da altını çizerek 15 yıl boyunca özellikle İstanbul olmak üzere çok sayıda şehirde AKP Belediyesinin bu uygulamayı devreye alarak asgari ücreti belediye çalışanına fazla yaptığını sözlerine ekledi. Her türlü sosyal imkanı veren belediye olduklarına değinen Can, “Sayın Kılıçdaroğlu’na Günaydın Diyorum” dedi ve meydan okudu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ