Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Alerjik rinit sonbaharda artıyor

  • 20 Eylül 2018
  • 460 kez görüntülendi.
Alerjik rinit sonbaharda artıyor
Konu Altı

Alerjik sorunların sık yaşandığı mevsim geçişlerinde görülme oranı artan bir hastalık da alerjik rinit. Hapşırma, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarıklık gibi şikayetlere yol açan alerjik rinit hayat kalitesini mühim oranda düşüren bir sorun.İlişkili Haberler

  • Bahar nezlesinden korunmanın 6 kuralı
  • Uzun süren alerjik nezle astım nedeni
  • “Soğuk hava nezleyi tetikliyor”

Burun iltihabı olarak tanımlanan rinitin alerji kaynaklı olmasına alerjik rinit deniyor. Alerjik rinitin en mühim nedeni havada uçuşan polenler ile ağaçlar. Benzer reaksiyonlar küf, hayvan tüyü, ev tozu ve akarları gibi alerjenlere karşı da gelişebiliyor. Mevsimsel alerjik rinite bilhassa ağaç polenleri sebep olurken sene boyu devam eden alerjik rinitin nedeni ise hamam böcekleri ve ev tozu akarları.

Evi kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarla paylaşmanın alerjinin şiddetini arttırabildiğine dikkat çeken Avrasya Hastanesi K.B.B Uzmanı Dr. Koray Cengiz, alerjik rinitin belirtilerini sıralayarak, hastalıkla ilgili soruları şöyle yanıtlıyor:

ALERJİK RİNİT BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR

• Gündüz yaşanan yorgunluk,
• Burun tıkanıklığı,
• Kafa ağrısı,
• Burun akması,
• Uyku düzeninin bozulması,
• Burun hizasında sorunlar,
• Devamlı devam eden hapşırma krizleri,
• Nefes ve su gibi burun akıntısı,
• Kulaklarda kaşıntı,
• Gözlerde kızarıklık, nemlilik, sulanma.

Alerjik rinit tipleri nelerdir?

Mevsimsel alerjik rinit: Alerji vakalarının % 75’ini oluşturan mevsimsel alerjik rinit, daha fazla ilkbahar ve güz aylarında görülür. Bitkilerin döllenme saatlerinde aleni havada uzun süre maruz kalındığında yoğun olarak yaşanır. Yukarıda belirtilen semptomlarla kendini gösterir.

Çok yıllık rinit: Toz, mantar sporları, kedi, köpek ve kemirgen gibi hayvanlardan ten parçacıkları gibi fazla farklı nedenlerle ortaya çıkar. Belirtileri mevsimsel alerjik rinit ile benzese de fazla yıllık rinit de kulak kaşıntısı daha az, burun akıntısı daha sıvıdır. Ek olarak hasta ıtır ve tat alma hissini kaybedebilir.

Alerjik rinit ve nezle arasındaki ayrım nedir?

Her ne kadar belirtileri birbirine benzese de nezle ve rinit farklı durumlardır. Ayırt etmenin birkaç yolu vardır. Şayet ateşiniz yoksa ve sıvı şeklinde bir burun akıntınız varsa alerjik rinit ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak burun akıntısı sarıysa, vücutta ağrı varsa ve düşük de olsa bu belirtilere ateş eşlik ediyorsa bu vaziyet nezle olabilir.

Alerjik rinit tanısı nasıl konur?

Alerjik rinit konusunda en mühim teşhis kriteri hastanın hikayesidir. Hekimler alerjik rinit tanısı için öncelikle hastada görülen belirtileri inceler. Belirtilerin hangi mevsimde, ne ile karşılaştığında ortaya çıktığı ve nasıl tepki verdiği teşhis için fazla önemlidir. Nelerin tetikleyici olduğu teşhis için muavin olacaktır. Kan veya deriden yapılan alerji testleri ile rinite sebep olan alerjik ajan ortaya çıkabilir. Ancak testlerin sonuçları negatif olsa bile, hastada görülen belirtilerle de teşhis konulabilir.

Alerjik rinit nasıl tedavi edilir?

Alerjik rinitte tedavi prensibi hastalığı değil şikayetleri ortadan kaldırma üzerine kuruludur. Alerjik rinitin tedavisinde bulguları tetikleyen alerjenlerden kaçınma ve ilaç tedavisi esastır. Tedavide en sık başvurulan ilaçlar ise alerjenlerin etkisini azaltan antihistaminikler ve kortizon içeren burun spreylerdir. Antihistaminikler bilhassa kaşıntı, akıntı, ve hapşırma gibi belirtilerin giderilmesinde oldukça etkilidir. Öbür bir tedavi yöntemi olan kortizon içeren burun spreyleridir. Spreylerde bulunan kortizon sadece burun bölgesine uygulandığında yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Fotoğraflar: Avrasya Hastanesi.

VİDEO: GRİPTEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ