Gündem

Almanya’dan Türk işçi alımına onay geldi! Binlerce işçi alınacak!

Yurt dışında çalışmak isteyenler Almanya işçi alımı başvurularını merak ediyor ve araştırıyor. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, Almanya havalimanlarında çalışmak üzere işçi alacağını açıklamıştı.

Gelen son dakika bilgilerine göre, Almanya’da Türk işçi alımı ile ilgili çalışmalar hızlandı. Hürriyet’ten Murat Tosun’un haberine göre, Almanya Türkiye olmak üzere yabancı ülkelerden işçi alımına onay verdi. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser konuyla ilgili olarak çok önemli açıklamalar yaptı. Nancy Faeser yaptığı açıklamada “Şirketlerin yurtdışından, özellikle de Türkiye’den yardımcı işçi kullanmalarına imkân tanıyoruz” dedi.

Peki Almanya Türk işçi alımı ile ilgili detaylar neler? Almanya işçi alım tarihleri belli oldu mu? İşte merak edilen o soruların yanıtları…

pexels pixabay 248933 1

Almanya’da hükümet, havalimanlarında personel eksikliği nedeniyle yaşanan kaosa son vermek için düğmeye bastı. Öncelikli olarak gelecek işçilere sözleşme ücret tarifesi uygulanacak ve konaklama imkânı sağlayacak. Milyonlarca kişinin beklediği son dakika gelişmelerine göre, Türkiye’den yaklaşık olarak 3 bin işçi alınabileceği belirtiliyor.

ALMANYA’DAN TÜRK İŞÇİ ALIMINA ONAY GELDİ

Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing (FDP), Federal İçisileri Bakanı Nancy Faeser (SPD) ve Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD) ortaklaşa olarak gerçekleştirdikleri basın toplantısında alınan kararla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Ulaştırma Bakanı Wissing yaptığı açıklamada havalimanlarındaki sorunun yalnızca Almanya’da olmadığını kaydederken, bunun Avrupa genelinde yaşanılan bir sorun olduğunu söyleyerek, bu konuda çok endişeli olduklarını çünkü insanların hayal kırıklıklarını gördüklerini söyledi.”Bu nedenle federal hükümette inisiyatif almaya karar verdik” diyen Wissing, konunun farklı uzmanlık birimlerinin alanına girdiğini de dile getirerek, şunları kaydetti: “Yer hizmetlerini organize eden firmalarda ve güvenlik kontrolleri alanında uzman eksikliği var. Zor bir konu çünkü pandemide kaybettiği kalifiye işçileri sadece özel sektör geri getirebilir“ şeklinde konuştu.

pexels pixabay 164688 1

FAZLA PERSONEL VAR

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada havacılık sektörü verilerine göre Türkiye’de havalimanlarında şu anda ihtiyaç duyulmayan birkaç bin civarında personel olduğunu dile getirdi. Bakan Heil, bu kişilerin Almanya’da geçici istihdamı için devletin, giriş ve oturma izinleri ile çalışma izinlerinin hızlı bir biçimde almalarını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu