Ekonomi

Altını olanlar dikkat! Altın fiyatları kritik eşikte!

Yatırımcıların gözde yatırım araçları arasında bulunan altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta yaşanan yükseliş haftanın ilk gününde yerini yatay bir seyre bıraktı. Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan uzmanlar ABD’den gelen işaretlerin olası bir yükseliş konusunda belirleyici olacağı görüşüne sahip.

Peki altın fiyatları nereye gidecek? Altın yükselecek mi? Altında son durum ne? İşte detaylar…

Sözcü’de yer alan habere göre, son zamanlarda sık sık gündeme gelen altın fiyatları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma hızını keseceği beklentisini pekiştirmesiyle geçen haftayı kazanımla tamamlasa da bu haftanın ilk işlem gününe yatay seyirle başladı.

pexels pixabay 47047 5 1
altın

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, dolar başlıca para birimlerine karşı üç haftanın dip seviyesine yakın işlem görürken, geçen hafta resmi olarak açıklanan ve merakla beklenen verilerin ABD ekonomisinde yavaşlamaya işaret etmesi Fed’in para politikasında gerçekleştirdiği sıkılaştırmanın hız keseceği beklentisini de pekiştirmişti.

Peki altın fiyatlarında son durum ne? Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar? Altın fiyatları düştü mü yükseldi mi? İşte kalem kalem altın fiyatları…

Önerilen İçerik :   Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin şaha kalktı! Ne yaptın Musk?

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, geçtiğimiz haftaya 1727 seviyelerinden başlayan ons altın, hafta boyunca gösterdiği kademeli artışlarıyla haftayı geçtiğimiz Mart ayının başından beri ilk kez yüzde 2,23 artışla 1765 seviyelerinden tamamladı.

pexels michael steinberg 318820 2 1
gram altın

Söz konusu bu artış Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla zayıflama gösteren dolar ve düşen tahvil getirilerinin dışında, ABD’nin teknik olarak resesyona girmesi ile altının güvenli liman özelliğinin öne çıkmasıyla gerçekleşmiş oldu.

ALTINI OLANLAR DİKKAT! ALTIN PİYASASINDA SON DURUM NE?

Açıklanan resmi rakamlara göre spot piyasada ons altın kapanışa göre yatay bir seyir izlerken 1766 dolar seviyelerinden işlem gördü.

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, Dolar/TL’nin 17,90 seviyesinin üzerinde seyretmesi ile yatırımcıların gözdeleri arasında yer alan gram altın 1018 lira bazında hareket ederken yatırımcıların bir diğer gözdeleri arasında yer alan çeyrek altın 1660 TL alış ve 1673 TL satış seviyelerindeydi.

Yine merakla beklenen verilere göre Cumhuriyet altını da 6 bin 621 lira alış ve 6 bin 673 lira satış seviyelerinde işlem gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu