Ekonomi

Altını olanlar dikkat! Altın fiyatlarında 6 hafta sonra bir ilk yaşandı!

Yatırımcıların gözde yatırım araçları arasında yer alan altın fiyatlarında 6 ay sonra adeta bir ilk yaşandı. İşte detaylar…

Son dönemlerde gündemden düşmeyen altın fiyatlarında bu hafta sert hareket gözlemlendi. Milliyet’te yer alan habere göre, haftanın 4. günü olan Perşembe günü 1 senenin dibini gören ons altın cuma günü ABD’den gelen kritik gelişmeler sonra primlendi.

Açıklanan resmi rakamlara göre, ise dram altın ise 990 TL’yi geçti. Peki yatırımcıların gözdesi altın fiyatları neden yükseliyor? İşte detaylar…

Altına yatırım yapanlar son dakika fiyatlarını merak ediyor ve araştırıyor. Altın alacaklar da altın fiyatlarının düşmesini bekliyor. Ancak aktarılan detaylara göre bu hafta piyasada çok önemli gelişmeler meydana geldi.

pexels michael steinberg 321464 2 1
altın

ÜLKELERİN ENFLASYONLA MÜCADELESİNDE SON DURUM NE?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs döneminde ultra gevşek para politikası izleyen merkez bankaları piyasaları fonlamıştı. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, piyasaya sıcak para akışı hızlandığı için ülkelerde enflasyonist eğilim git gide artış gösterdi. Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin sonlanmasıyla beraber ekonomiler normalleşme sürecine girdi.

Önerilen İçerik :   Altın ve gümüş fiyatlarına neler oluyor? Her şey tersine mi dönüyor?

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, birçok merkez bankası faiz artırdı ve gündemden düşmeyen enflasyona karşı mücadele başlatmıştı. Verilen son dakika bilgilerine göre, ABD Merkez Bankası (Fed) Mart’ta faiz artırmaya başladı, Fed, Nisan’da 50 baz puan faiz artırdı ve söz konucu bu süreci hızlandırırken, Haziran’da da 28 senenin en sert faiz artışını yaparak politika faizini 75 baz puan yükseltti.

ALTIN YATIRIMCILARI İŞTE BUNU BEKLİYOR

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, altın yatırımcılarının gözü kulağı önümüzdeki hafta açıklanacak olan Fed faiz kararında olacak. Verilen son dakika bilgilerine göre, Fed’in politika faizini 75 baz puan artırmasına kesin şeklinde bakılırken, 100 baz puanlık bir artış da ihtimal dahilinde bulunuyor. Yine aktarılan detaylara göre, eğer Fed piyasa beklentileri üzerinde bir faiz artışı yaparsa söz konusu bu artış altın fiyatlarında da baskı artabilir.

pexels pixabay 248077 3 1

ONS ALTIN 1 SENENİN DİBİNDEN DÖNDÜ

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, haftaya 1707 dolardan başlayan ons altın ABD ekonomisinin resesyona girebileceği şeklindeki endişelerin etkisi ve Fed’in önümüzdeki hafta faiz artışı gerçekleştirecek olmasıyla beraber 1 senenin en düşük seviyesi olan 1680 dolar seviyelerini görmüştü.

Önerilen İçerik :   Kripto paralarda toparlanma sinyali geldi!

BU GELİŞMELER ONS ALTINI YÜKSELTTİ

Yine aktarılan resmi detaylara göre, 2022’nin en düşük seviyesini gördükten sonra yönünü yukarı doğru çeviren ons altın cuma günü ABD’den gelen kritik gelişme sonrası hareketlenme gösterdi. Aktarılan son dakika bilgilerine göre, ABD’de açıklanan PMI verileri ekonomik aktivitenin hizmet sektörünün etkisiyle de 2 senedir ilk defa daraldığına işaret etti. Verilen son dakika bilgisine göre, hizmet sektörü PMI Temmuz’da Haziran’daki 52,7 puandan 2020 yılı Mayıs’tan bu yana görülen en düşük seviye olan 47 puana düştü. Söz konusu bu kritik gelişme sonrası ons altın fiyatı 1739 dolara çıktı.

6 HAFTA SONRA BİR İLK YAŞANDI

Yine aktarılan detaylara göre, Cuma gününü 1727 dolardan tamamlayan ons altın 6 hafta sonra ilk defa haftayı yükselişle kapatmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu