Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Angela Merkel’den Türkiye açıklaması: Her zaman savunacağım

  • 21 Mart 2018
  • 350 kez görüntülendi.
Angela Merkel’den Türkiye açıklaması: Her zaman savunacağım
Konu Altı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki sene evvel Avrupa Birliği ile Türkiye arasında sığınmacılar konusunda varılan mutabakatı her vakit savunacağını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 171 gün sonra kurulan hükümetin programını, Federal Meclis’te okudu.

Avro Bölgesi’ndeki kriz, uluslararası terörizm ve Suriye, Uzak ve Afganistan’dan gelen sığınmacılardan ötürü Almanya’nın son yıllarda sınamalardan geçtiğini belirten Merkel, bu gelişmelerin üstesinden gelinmesi konusunda yapılan tartışmaların ülkeyi ayrıştırdığını ve kutuplaştırdığını anlatım etti.

Suriye’de 7 sene evvel iç savaşın başladığını, surat binlerce insanın hayatını kaybettiğini ve memleket nüfusunun yarısının sığınmacı olduğunu belirten Merkel, bütün bunların Avrupa Birliği’nin kapısının önünde yaşandığına dikkati çekti.

AB İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ SIĞINMACI MUTABAKATI

Merkel, Avrupa’nın, Türkiye’nin 3 milyon sığınmacıyı kabul etmesine ilişkin konuyla çok geç ilgilendiğini söyledi.

İnsan kaçakçılığı ile mücadele etmek için AB-Türkiye mutabakatını sağladıklarını ve sığınmacıların bakımı için Türkiye’ye maddi yardımda bulunduklarını belirten Merkel, Türkiye’ye verilecek 3 milyar euronun ikinci bölümünün AB tarafından istikbal aylarda sağlanması gerektiğini kaydetti.

Almanya’da bugün bu mutabakata çok sayıda kişinin karşı çıktığını anımsatan Merkel, “Ancak ben bunu her vakit savunacağım. Çünkü bu, devamlı Ege Denizi’nde ölümleri ve insan kaçakçılarının faaliyetlerini izlemekten iyidir.” ifadesini kullandı.

Merkel, eş mutabakatı Libya ile de yapmaya çalışacaklarını kaydetti.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Avrupa’nın komşusu ve NATO ortağı olan Türkiye ile ilişkilerin zor olduğunu savunan Merkel, “Türkiye ile bizi çok şey birleştiriyor. Ülkemizde 3 milyondan çok insanın Türk kökeni var. Ekonomilerimiz yakından bağlantılıdır. Uluslararası terörizmle mücadelede beraber duruyoruz. Göç konusunda güvenilir bir şekilde çalışıyoruz ancak yakın geçmişteki ilişkilerimiz ağır yüklere maruz kalmıştır.” diye konuştu.

SURİYE’DEKİ DURUM

Almanya’nın 2014’te yaklaşık 200 bin, 2015’te yaklaşık 890 bin sığınmacıyı aldığına işaret eden Merkel, insanlara zor durumda yardım ettiklerini söyleyerek, “Buna altıyapı olarak yeterince amade değil değildik ancak üstesinden geldik. Bu çeşit acil durumların tekrarlanmaması lazım.” ifadesini kullandı.

Suriye rejiminin Şark Guta’ya yaptığı saldırılara da değinen Merkel, “Bu günlerde mesele Şark Guta’nın korkunç bir şekilde bombalanması yaşanıyor.” dedi.
Merkel, Suriye rejiminin yaptığı ve Rusya’nın seyirci kaldığı bombardımanları kınadığını söyledi.

ALMANYA’DAKİ MÜSLÜMANLAR

Almanya’ya 1960’lı yıllarda İtalaya, İspanya, Yunanistan, Türkiye ve diğer ülkelerden çalışmak için insanların geldiğini ve çalışkanlıklarıyla ülkenin refahına katkı sağladıklarını anlatan Merkel, “Onların çocukları ve torunları bugün bütün Almanya’nın refahına katkı sağlıyorlar.” şeklinde konuştu.

Merkel, Almanya’da yaklaşık 4,5 milyon Müslümanın yaşadığına dikkati çekerek, bunların aka bölümünün radikalizmi ve terörü reddettiğini söyledi.

Almanya’nın Hristiyan ve Yahudilikle şekillendiğini yineleyen Merkel, “Ancak burada yaşayan 4,5 milyon Müslümanın dini İslamın, Almanya’nın bir parçası olduğu da doğrudur.” ifadesini kullandı.
İslam konusunda federal hükümetin ve eyaletlerin geleceğe dönük yapılar oluşturması gerektiğini söyleyen Merkel, Türkiye’den imamların gelme modelinin 21. asır için yeterli olmadığını savundu.
Merkel bu konunun yeniden yapılandırılmasında Almanya İslam Konferansı’nın mühim bir rol oynaması gerektiğini kaydetti.

ABD İLE TİCARİ İLİŞKİLER

ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi getirilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Merkel, bu ek vergilerin hukuka aykırı ve zararlı olduğunu belirtti.

Merkel, ABD ile yapılacak müzakerelerle çözüm aranacağını ancak gerektiğinde karşı önlemlerin de alınabileceğini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ