Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Antalya’da 1000 Yıllık Viking Kılıcı Ortaya Çıktı!

  • 20 Kasım 2018
  • 383 kez görüntülendi.
Antalya’da 1000 Yıllık Viking Kılıcı Ortaya Çıktı!
Konu Altı

Türkiye’nin turizm konusunda ileri gelen şehirlerinden olan Antalya’da Liman Hamamı bölgesi üzerinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 9 ya da 10.yüzyıldan kaldığı düşünülmekte olan Viking Kılıcı ortaya çıktı.

Antalya sınırlarında yer alan Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde 2018 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmaları kapsamında 9 veya 10.yüzyıldan kaldığı düşünülen Viking kılıcına rast gelindi. Viking kılıcına yönelik ilgili çalışma ve araştırmayı yapmakta olan Dr. Öğretim Üyesi Feyzullah Şahin, Söz konusu Viking kılıcının Patara’ya nasıl geldiğinin belirlemenin çok zor olduğunu, ancak bulunan söz konusu kılıcın Parata Antik Kenti tarihine büyük bir ışık tutacağını dile getirdi.

Likya Birliği Başkenti olarak öne çıkan Patara Antik Kenti’nde Akdeniz Üniversitedi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığıyla yürütülmekte olan kazıların 30.yılında çok farklı bir bulguya rastlandığına dikkat çekildi. Liman Hamamı bölgesi üzerinde gerçekleştirilen kazılar sonucunda 9 veya 10.yüz yıldan kaldığı tespit edilen bir Viking Kılıcı ele geçirildi.

“Şüphe Duyulması İmkansız”

Viking kılıcıyla ilgili çalışmaları ve araştırmaları İzmir Demokrasi Üniversitesi Arkoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim üyesi Feyzullah Şahin gerçekleştirdi. Şahin, Bugüne kadar Anadolu coğrafyası üzerinde Vikinglerin yaşadığına yönelik kanıt olarak sayılabilecek tek maddi kültür kalıntısının bundan 8 yıl önce 2010 yılında Mersin Yamuktepe üzerinde gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkan Viking Kılıcı olduğunu, bu sebepten dolayı Patara’da Liman hamamı üzerinde bulunan bu kılıcın şüphe duyulması imkansız bir Vİking Kılıcı olduğuna dikkat çekti.

Nasıl Geldiğini Tespit Etmek Zor

Yapılan araştırmalar kapsamında ahşap kın içerisinde saklanmakta olan Viking kılıçlarına mezarda rast gelindiğinin bilindiğini ve ölü hediyesi olarak mezara bırakıldığını vurgulayan Şahin, İstatistiki veriler bu kılıcın Vareg askerinin mezarına bırakıldığını söyledi. Kılıcın bir askeri sefer esnasında şehirden geçen birlikler içerisindeki Vareg askerine mi, yoksa Patara’ya yerleşen bir Vareg’e mi ait olduğunun tespit edilemediğini, Likya bölgesinin özellikle Patara Antik Kentiyle ilgili olarak tarihsel ve arkeolojik verilerinin çok az olduğunu bu yüzden buraya nasıl geldiğine dair herhangi bir tespit yapılmasının çok zor olduğunu iletti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ