Ekonomi

Asgari ücretle ilgili son dakika açıklaması geldi! Bu detaya dikkat!

Geçtiğimiz Cuma günü tüm Türkiye’nin merakla beklediği asgari ücrete ara zam kararı resmen duyuruldu. Ancak Kamupersonelinet’te yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan asgari ücretle ilgili bir son dakika açıklaması daha geldi.

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye yükselmesi ile 90,6 milyar TL vergiden feragat edildiği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık.” ifadeleri yer alırken söz konusu bu düzenlemeyle devletin 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat ettiği belirtildi.

pexels karolina grabowska 4476375 1

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞINDAN SON DAKİKA ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesinden sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaptığı açıklamada devletin 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat ettiği bildirildi.

Önerilen İçerik :   21 Mayıs altın fiyatları! Altın tırmanışa geçti! Gram altın, çeyrek altın ve yarım altın ne kadar?

Yapılan açıklamada “Devletimiz, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden güçlü ekonomisiyle tüm bu maliyetleri rahatlıkla karşılayabilecek bir konumdadır.” ifadeleri yer alırken, dün olduğu gibi bugün de ekonomideki büyümenin sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı olmasını; tabana ve tüm vatandaşlara yayılmasının önemsediği ve tüm adımların bu doğrultuda atıldığı da belirtildi.

pexels kindel media 7054419 3 1

YENİ ASGARİ ÜCRET KAÇ TL? ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret ile ilgili olarak yaptığı açıklamada asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapıldığını ve net asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğunu açıklamıştı.

Yaptığı açıklamada bu zammın ara zam olduğunu ve esas zammın önümüzdeki Aralık ayında kararlaştırılacağına değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretteki artışla beraber memurlara da gelir vergisinden dolayı 300 TL’lik bir artış olacağını kaydetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu