Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Asker Ailelerine Beklenen Müjde Geldi!

  • 17 Ocak 2019
  • 363 kez görüntülendi.
Asker Ailelerine Beklenen Müjde Geldi!
Konu Altı

TBMM Genel Kurulu’nda, ekonomi konusunda gerçekleştirilen değişiklikleri içermekte olan torba yasa onaylandı. Bu kapsamda er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı olarak sayılmayan eşleri ve çocuklarıyla anne ve babaları, devletin direkt olarak bakımını üstlenmek sorumluluğunda olduğu kişiler olarak sayılacak.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşme kapsamına alınan kanun teklifi, çok sayıda önemli düzenleme içermekte. Kabul edilen maddelere göz atıldığında er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı olarak sayılmayan eş ve çocukları yine anne ve babaları artık devlet tarafından bakımı üstlenilmesi gereken kişiler olarak kendini gösterecek. Bu sayede er ve erbaşların bakmak zorunda olduğu aileleri de artık sigortalı çalışanların sahip olduğu haklara sahip olabilecek.

Sigortayla İlgili Düzenlemeler Yapıldı

Bazı Kanun ve Kanun Hükümde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu bünyesinde onay aldı. Torba yasada sigortaya yönelik düzenlemelerin tamamı belirtildi ve açıklandı. İşte sigortayla ilgili yapılan düzenlemeler…

  • Er ve erbaşların genel sağlık sigortalısı olarak sayılmayan ve normal sigortalının sahip olduğu haklara sahip olamayan eşleri, çocukları, anne ve babaları artık bakmakla yükümlü olunan kişiler kapsamına alınacak.
  • Hizmet akdiyle birlikte bir ya da birden çok işveren tarafından çalıştırılmakta olan sigortalı çalışanlara yönelik matrah, oran ve esaslar üzerinden, bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odalarıyla borsaların sandık statülerine tabi personel için verilen teşvik uygulaması tamamıyla ortadan kaldırılacak.
  • Malullük ve yaşlılık sigortasından ödemesinin gerçekleştirildiği aylıkların tamamı düzenli olarak her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında gerçekleştirilecek ek ödemeyle birlikte minimum 1.000 TL olabilecek.
  • Ölüm sigortası üzerinden gerçekleştirilen ödemelerin tamamı da bu tutarın hak sahiplerinin hisse oranları ne kadarsa o şekilde ele alınarak ve bu tutardan az olmayacak. Bu düzenleme çerçevesinde hesaplanan tüm aylıklar, eğer belirlenen tutardan daha düşük miktardaysa, aradaki farkın tahsilatı Hazine’den yapılacak. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereği bağlanan tüm kısmi aylıklar için söz konusu hüküm geçerli sayılacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ