Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Aspirin 70 yaşın üstündekilere yarardan çok zarar veriyor”

  • 20 Eylül 2018
  • 474 kez görüntülendi.
“Aspirin 70 yaşın üstündekilere yarardan çok zarar veriyor”
Konu Altı

Geçmişte yürek rahatsızlığı ya da nüzul geçirmemiş 70 yaşından büyüklerin, düzenli olarak Aspirin kullanmaları halinde iç kanama risklerinin arttığı ileri sürüldü.İlişkili Haberler

  • Aspirinin yürek hastalıklarını azaltmadığı iddiası
  • Tüp bebek tedavisinde aspirin kullanımına dikkat
  • Aspirin kanser riskini azaltır mı?

Sonuçları “New England Journal of Medicine”da yayımlanan çalışmada, geçmişte yürek rahatsızlığı ya da nüzul geçirmemiş 70 yaşından büyüklerin düzenli olarak Aspirin kullanmasının iç kanama riskini artırdığı öne sürüldü.

ABD ve Avustralya’da geçmişte yürek rahatsızlığı geçirmemiş, sağlıklı ve 70 ıslak üstü 19 bin 114 kişinin izlendiği çalışmada, katılımcıların yarısına 5 sene boyunca her gün düşük dozda Aspirin, öbür yarısına ise plasebo verildi.

Aspirin saha ve almayan kişilerin sıhhat durumu düzenli olarak yapılan testlerle takip edildi.

Çalışmanın sonuçları, kan sulandırıcı etkisi olan Aspirin’in, katılımcılarda yürek rahatsızlığı riskini azaltmadığını ya da bir faydası olmadığını aksine mide kanaması geçirenlerin sayısının arttığını gösterdi.

Monash Üniversitesinden Prof. Dr. John McNeil, “Sonuçlar, dünya genelinde herhangi bir sıhhat nedeni olmaksızın düşük dozda Aspirin kullanan yaşı ileri, sağlıklı milyonlarca kişinin bunu lüzumsuz yere yapıyor olabileceği anlamına geliyor. Zira çalışma, Aspirin’in kanama riskini azaltıcı yönde kapsamlı bir faydası olmadığını gösterdi.” dedi.

Aspirin’in 70 ıslak üstü, daha evvel yürek krizi ya da nüzul geçirmemiş kişiler için gözle görülür bir faydası olmadığına ve herhangi bir tıbbi sebep olmadığı durumlarda Aspirin ile kendi kendine tedavinin tavsiye edilmediğine dikkati çeken araştırmacılar, bulguların yürek krizi ya da nüzul geçiren kişiler için geçerli olmadığını ve bu kişilerin hekim tavsiyesine uyması gerektiğini belirtti.

VİDEO: ASPİRİN ALZHEIMER’I ÖNLEYEBİLİR Mİ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ