Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Aşure diyetlerde de tüketilebilir”

  • 20 Eylül 2018
  • 433 kez görüntülendi.
“Aşure diyetlerde de tüketilebilir”
Konu Altı

Türk mutfağının en besleyici geleneksel tatlısı olarak kabul edilen aşurenin diyetlerde de tüketilebildiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, yüksek kalori içerdiği için aşurenin de abartıya kaçmadan tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Aşurenin bitkisel protein ve yüksek lif kaynağı olmasının yanı dizi muhtelif vitamin ve minerallerden de varlıklı bir tatlı olduğunu belirten Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, aşurenin diyetlerde de tüketilebildiğini ve sıhhat açısından faydalı bir gıda olduğunu söylüyor:

‘’Hazırlanışında tahıl ve kuru baklagiller beraber kullanıldığı için kaliteli bir karbonhidrat ve protein kaynağı olan aşure, kuru meyveler kullanıldığı için de vitamin, protein ve mineral içeriği fazla dengelidir. İçerisinde sadece bitkisel yağlar olduğu için kolesterol oranı sıfırdır. Ayrıca hızlıca kana karışan kolay şekerlerin yanında, uzun sürede ama yavaş yavaş salınan kompleks şekerler içeren aşure, B grubu vitaminleri, kanser savaşçısı selenyum, bağırsakları koruyan bitkisel lif ve bitkisel proteinler ile insan sağlığı için fazla faydalı bir besindir.’’

Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray

1 KÂSE AŞURE 350-400 KALORİ

Günümüzde  aşurenin 7 ya da 10 tür gıdadan hazırlandığına dikkat çeken Saray,

‘’Aşure ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar nedeniyle sağlıklı yağ asitleri içerir. Yürek damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Demir, kalsiyum, çinko, omega-3, E vitamini ve B grubu vitaminler gibi gövde direncini arttıracak maddeler içerir. B grubu vitaminler zihin yorgunluğu ve sinir sistemi için önemlidir. Aşure depresyon savar bir besindir. Yapılırken şeker yerine pekmez kullanılırsa demir oranı yükselecektir. 1 kâse aşure 350-400 kalori civarındadır. Bu nedenle aşure tüketirken abartıya kaçmamalıyız. Yüksek kalori içeriği nedeniyle aşureyi bilhassa gebeler, emziren anneler, gelişme çağındaki çocuklar ve yoğun performans gerektiren işlerde çalışanlar rahatlıkla tüketebilir’’ diyor.  

İlişkili Haberler

  • Aşure mühim bir protein kaynağı

İlişkili Haberler

  • Aşure tüketirken bu 5 öneriye dikkat!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ