Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Aşure önemli bir protein kaynağı

  • 20 Eylül 2018
  • 532 kez görüntülendi.
Aşure önemli bir protein kaynağı
Konu Altı

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti aşurenin, mühim bir protein kaynağı olduğu, sindirimi kolaylaştırdığı, omega-3, demir, çinko ve kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri barındırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtildi.İlişkili Haberler

  • Aşure tüketirken bu 5 öneriye dikkat!
  • Aşure aş için 7 neden
  • Aşure ebeveyn sütünü artırıyor

Lokman Tabip Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Başkanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer, sevilen yiyecekler arasında yer saha aşurenin diğer toplumlarda görülse de Türk mutfak kültüründe İslam dininin etkisiyle dini ve kültürel bir ebat kazandığını söyledi.

Osmanlı sarayının mutfağında da aşurenin mühim yer tuttuğunu anlatım eden Şanlıer, “Aşure saray mutfağında helvacı başının nezareti altında aşçılar ve kiler ağaları tarafından hazırlanıp pişirilirdi. Duası okunduktan sonra halka dağıtılırdı. Aşure ‘aşure testisi’ adı verilen porselenden yapılmış, ağzının bir kenarı yalaklı ve kapalı, tek kulplu testiler içinde dağıtılırdı. Bu testilerden varlıklı konaklarında da bulunurdu. Testiler içi boşaltıldıktan sonra içlerine Şam fıstığı, badem şekeri, çikolata gibi yiyecekler doldurularak art gönderilirdi. Testisi olmayanlar aşureyi kaseler ile dağıtırdı.” bilgisini paylaştı. 

“ETE YAKIN PROTEİN KAYNAĞI”

Aşurenin, gıda değeri fazla yüksek, kaliteli ve amino asit zenginliği açısından ete yakın bir protein kaynağı olduğuna dikkati çeken Şanlıer, şunları kaydetti:

“Kuru baklagillerde sınırlı olan amino asitler tahıllarda, tahıllarda noksan olan amino asitler kuru baklagillerde bulunmaktadır. Dolayısıyla tahıllar ve kuru baklagiller aşurede birleştirildiği için protein değeri iyi nitelik protein düzeyine yükseltilmektedir. Baklagiller ve tahıllar beraber tüketildiği için glisemik indeksi düşüktür. 

Bol miktarda posa da içeren bu tatlı tokluk hissi verir ve sindirim sistemini düzenler. Kuru baklagil, incir, kuru kayısı gibi bağırsak hareketlerini hızlandıran besinler bulunduğu için kabızlık, hazımsızlık gibi problemlere karşı çözümdür.”

“ZAYIFLAMAK İSTEYENLER İÇİN DOYURUCU VE BESLEYİCİDİR”

Aşurenin tamamen tahıl, kuru baklagil ve meyveden hazırlandığı için hiçbir şekilde hayvansal yağ-kolesterol barındırmadığını vurgulayan Şanlıer, şunları kaydetti:

“Aşurenin üzerine koyulan fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar omega-3 yağ asidinden fazla zengindir. Omega-3 yağ asidi bilhassa damar sağlığı ve bellek üzerinde etkilidir. Aşure içindeki bu besinler sayesinde bol miktarda demir, çinko, kalsiyum, magnezyum, B, E vitaminleri ve flavonoidleri içerir. Bilhassa aşure yapımında kullanılan meyveler bağışıklık sistemini güçlendirir.”

Şanlıer, aşurenin, hamur ve kızartılmış şuruplu, şerbetli tatlılarına göre daha az enerji ve yağ içermesi nedeniyle zayıflama diyetlerinde de yer alabildiğine işaret ederek, “Zayıflamak isteyen kişiler için şerbetli tatlılar ya da hamur tatlıları yerine tercih edilebilecek doyurucu ve besleyici bir öğündür.” tavsiyesinde bulundu.

VİDEO: BİR TENCERE AŞURE NE KADARA KAYNIYOR?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ