Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Atatürk Havalimanı’nda ABD’li Kadını Öldüren Türk Polisleri İçin 16 Yıl Hapis Cezası İsteniyor!

  • 25 Ekim 2018
  • 380 kez görüntülendi.
Atatürk Havalimanı’nda ABD’li Kadını Öldüren Türk Polisleri İçin 16 Yıl Hapis Cezası İsteniyor!
Konu Altı

Bundan 5 yıl önce, 2013 yılında Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda ABD uyruklu bir kadını etkisiz hale getirme amacıyla yüzüstü yatıran ardından da kadının sırtına ayaklarıyla basarak hayatını kaybetmesine sebebiyet veren 4 polis için istenilen hapis cezası belli oldu. 4 Türk polisi 16 yıl hapis istemiyle yargılanıyor.

ABD vatandaşı olan Tracey Lynn Brown, 5 yıl önce turist olarak geldiği Atatürk Havalimanı’nda polislerle tartışmaya başladı. Tartışmanın düzeyini artıran kadını etkisiz hale getirme amacıyla yere yatıran ve sırtına basan polisler, kadının nefes almasını engelledi ve bu sebepten dolayı hayatını kaybetmesine sebebiyet verdi.

Havaalanı doktoru olan M.Ö. için 6 yıla kadar hapis cezası istenirken, kadının hayatını kaybetmesine sebebiyet veren asıl 4 polis için ise 16 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Aynı zamanda ABD vatandaşı kadının hayatını kaybetmesine sebep olan 4 sanık polis memurunun kadını öldürme sebepleri ise mahkemede “Etkisiz hale getirmeye çalışırken zor kullanarak, görev ve yetkilerinin gerektirdiği ölçüyü aşan düzeyde kuvvet kullanılması”  şeklinde ele alındı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın sonucunda toplam 12 polis hakkında “Zor kullanma” “yetkisini aşarak ölüme neden olma” suçlarından 12 yıldan 16 yıla kadar hapis cezası istendi. Havaalanı doktoru ise “taksirle ölüme neden olma” suçundan dolayı 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar yer almazken, sanıkların ve mağdur tarafın avukatları mahkemede yerini aldı. Duruşmada Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki olayı anlattı.

Olay anında ABD uyruklu saldırgan kadının görevli polis memurlarından U.T.’yi yaraladığını ileten mütalaada, Yere yatılarak etkisiz hale getirme amacıyla kelepçe takıldı ve Brown’un sevk odasına götürüldüğü belirtildi. Saldırgan davranışlarının burada da devam etmesiyle tekrar kelepçe takıldığı, Yere yatırıldığı esnada sağlık durumunun bozulduğu ve görevli doktorun çağrıldığını, teknisyenler tarafından kalp masajı yapıldığı ve ardından hastaneye sevk edildiği iletildi.

Sanık polisler A.Y, U.T, N.Y, M.E.Ö, U.T, Ç.Ç. ve A.E.E’nin beraat edilmesi talep edilirken, diğer 4 sanık polis H.T., M.A., F.A., S.Ö’nün 12 yıldan 16 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması talep edildi. Doktorun ise taksirle ölüme neden olma suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebinde bulunuldu. Sanıklardan M.K.’nın hayatını kaybettiği ve bu isim için davanın düşürülmesinin istendiği belirtildi.

Mahkeme, sanık avukatlarına mütaalaya karşı beyanda bulunmaları için ek süre verdi. Eksiklerin tamamen giderilmesi için de mahkemeyi ileri bir tarihe erteleyerek tutuksuz yargılanmalara devam edilmesi kararı verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ