Ekonomi

Ayçiçek yağına büyük indirim müjdesi! Ayçiçek yağına ne zaman indirim gelecek?

Gelen son zamlarla birlikte gündemden düşmeyen ayçiçek yağı fiyatları ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Zam üstüne zam gelen ayçiçek yağı için indirim müjdesi geldi. Dünya genelinde artan enflasyona karşı alınan tedbirler sonucunda ayçiçek yağında da indirim yolu gözüktü. Küresel tedarik zinciriyle zam üstüne zam gelen ve sık sık gündeme gelen ayçiçek yağının ton fiyatı 2 bin 150 dolardan 1500 dolar bandına düştü. Söz konusu bu düşüşün yurt içinde market raf fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

Peki ayçiçek yağına ne zaman indirim gelecek? Ayçiçek yağında son durum ne? İşte merak edilen o soruların yanıtları…

pexels susanne jutzeler sujufoto 1169084 1

Dünya’da yer alan habere göre, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşla beraber ortaya çıkan küresel tedarik sorunu ve stokçuluk sebebiyle ayçiçek yağı fiyatları ciddi bir şekilde artış göstermişti. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle beraber zamların da peş peşe yapıldığı ayçiçek yağıyla ilgili yüz güldüren bir haber geldi.

Açıklanan resmi rakamlara göre, 2 bin 150 dolara yükselen ham ayçiçek yağ fiyatı, son haftalarda ciddi bir düşüş trendine girdi. Peki yaşanan düşüşler yurt içinde market raf fiyatlarına da yansıyacak mı? İşte detaylar…

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, uluslararası piyasada ham ayçiçek yağının tonu 2 bin 150 bin dolara yükseldikten sonra son dönemde talep yetersizliği nedeniyle fiyatlarda hızlı bir düşüş yaşanıyor.

pexels rodnae productions 4910236 1

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, don 20 günde uluslararası pazarda ham ayçiçek yağı yüzde 30 düşüş ile 1500 dolara kadar düştü. Yeni fiyatlarla gerçekleştirilen ithalatla iç pazarda raf fiyatlarında da bir gerileme yaşanması bekleniyor.

DÜŞÜŞE Mİ GEÇTİ?

Önce tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, daha sonra ise Rusya-Ukrayna savaşının etkisi ile artan ham ayçiçek yağı fiyatları düşüşe geçti. Uluslararası piyasada tonu 800 dolar olan pandemi ile beraber 2 bin 150 dolara yükselen ham ayçiçek yağ fiyatlar son haftalarda ciddi bir düşüş trendine girdi.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan sektör temsilcileri, yeni fiyatlarla yapılan kontratların işlenip, pazara sunulmasıyla ayçiçek yağında fiyat düşüşünün raflara da yansıması beklediklerini dile getirdi. Sektör temsilcileri şu an market raflarında 180 ile 200 lira arasında yer alan 5 litrelik ayçiçek yağının 155-160 lira bandına inmesini beklediklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu