Gündem

Aylık 8 Bin 294  Türk Lirası Destek Verilecek!

YENİ SİSTEM DEVREYE GİRDİ! AYLIK DESTEK GELİYOR!

Çalışma Bakanlığı tarafından devreye sokulan nitelikli yeni bir istihdam modeli ile ‘Üretim Sürecine Katılım Programı’ kapsamında eğitim durumuna göre her bir istihdam için aylık 7 bin 603 Türk lirası ile 8 bin 294 Türk lirası destek sağlanacak. Kamupersoneli.net‘te yer alan haberin içeriğine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı binlerce gence iş kapısı açabilmek ve işverenin nitelikli personel ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla yeni bir istihdam modelini devreye soktu. ‘Üretim Sürecine Katılım Programı’ kapsamında eğitim durumlarına göre her bir istihdam için aylık 7 bin 603 Türk lirası ile 8 bin 294 Türk lirası destek sağlanacak.

AMAÇ NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜN İSTİHDAM EDİLMESİ!

Tekstil, mobilya, makine, gıda, kimya sektörlerini destekleyecek programlar kapsamında imalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin nitelikli işgücünün istihdam edilmesinin desteklenmesi amaçlanıyor. Yeni modelle gençler başta olmak üzere iş arayanların işgücü piyasasında talep edilen becerilere sahip olmasının sağlanmasının hedeflendiği belirtiliyor.

accountant 1238598 1280

İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ BORCUNUN OLMAMASI ŞART!

İmalat sektöründe belirtilen alt sektörlerde olmak üzere, organize sanayi bölgelerindeki özel sektör vasfı ile 50 ve 249 arasında çalışana sahip işyeri olunması şartı, sigortalının işe alındığı aydan önceki dönemleri kastederek son 12 aylık dönemdeki kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması gerekiyor. İşletmelerin sigorta primi, vergi, işsizlik sigortası primi borcunun olmaması koşulu buluyor.

Sabah’ta yer alan haberin içeriğine göre, Çalışan sayısı 50 ile 100 arasındaki işyerleri çalışan sayısının toplamının en fazla yüzde 10’una kadar, çalışan sayısı 101 ile 249 arasındaki işyerleri ise en fazla olarak 15 katılımcı talebinde bulunabilecek.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

18-34 yaş grubu arasındakiler, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olanlar ve işverenin birinci dereceden kan bağı bulunan yakınları ya da eşi olmayanlar başvurabilecek. Yabancılar için ise yabancı kimlik numarasına sahip olunması, kurs ve programlara katılım konusunda yaptırım uygulanmıyor şartı olması, programa başlama tarihinden önceki son 3 ay içinde uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmaması gerekiyor. 12 aylık dönemde işverenin çalışanı olunmaması ve programa başlama tarihi itibarıyla açıköğretim hariç öğrenci olunmaması zorunluluğu da bulunuyor. Belirtilen şartları taşıyan işyerleri ilk aydan başlamak üzere 3 aylık dönem için vergi, prim ve ücret desteği sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu