Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bakan Varank, Hürkuş’un deneme uçuşuna katıldı

  • 20 Eylül 2018
  • 349 kez görüntülendi.
Bakan Varank, Hürkuş’un deneme uçuşuna katıldı
Konu Altı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Hürkuş’un ulusal olanak ve kabiliyetlerle geliştirilmiş, üretilmiş olmasından ötürü gurur duyuyorum. Semalarımızdaki hava araçlarının her geçen gün daha fazlası kendi imkanlarımızla ürettiğimiz araçlardan oluşuyor” dedi. Varank’ın tecrübe uçuşu 11 dakika sürdü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk Havacılık ve Feza Sanayii (TUSAŞ) tesislerini ziyaret ederek, TUSAŞ İdare Kurulu Başkanı Oğuz Borat, TUSAŞ Umumi Müdürü Esas Kotil ve öbür yetkililerden, Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek 15 tane Hürkuş’un seri üretimi ve T625 umumi maksat helikopterinin ilk uçuşu hakkında bilgi aldı.

Varank, Hürkuş uçaklarının her gün düzenli olarak yapılan tecrübe uçuşlarından birine de katıldı. Uçuş öncesinde Varank’a TUSAŞ Test Pilotu Murat Özpala ve ekibi tarafından eğitim verildi.

11 DAKİKALIK UÇUŞ

Pilot Özpala komutasında Hürkuş’la icra edilen 139’uncu uçuş, yer seviyesinden maksimum 8 bin feet yükseklikte gerçekleştirildi. Vakit vakit yüksek hızlı pasaj geçişler ile stall manevraları yapılan tecrübe uçuşu 11 dakika sürdü.

Bakan Varank, daha sonra 6 Eylül’de ilk uçuşunu gerçekleştiren yerli T625 umumi maksat helikopterini inceledi.

TUSAŞ’ın öbür projelerini de inceleyen Varank, ziyaretine ilişkin değerlendirmede de bulundu. Hürkuş’un ulusal olanak ve kabiliyetlerle geliştirilmiş, üretilmiş olmasından ötürü gurur duyduğunu aktaran Varank, “Semalarımızdaki hava araçlarının her geçen gün daha fazlası kendi imkanlarımızla ürettiğimiz araçlardan oluşuyor. Bu, ülkemiz için mühim bir güçlenme vesilesi. Ülkemizin savunma ve havacılık sanayisinde kat ettiği ara gurur verici düzeydedir. Önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarla bu tabloyu taçlandırmak istiyoruz. Hürkuş, gençlerimizin yakından görmesi ve tanıması için TEKNOFEST’te olacak. Bu ulusal gururumuzu izlemek isteyenleri TEKNOFEST İstanbul’a çağrı ediyorum” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ