Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bakan Yılmaz açıkladı! Türkiye tarihinde ilk

  • 24 Haziran 2018
  • 483 kez görüntülendi.
Bakan Yılmaz açıkladı! Türkiye tarihinde ilk
Konu Altı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Rehber Mahallesi’nde bulunan Lütfi Abay Ortaokulu’nda incelemelerde bulundu ve sınıfları gezdi. Yılmaz, incelemenin sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yarın yapılacak olan seçimlerin Türkiye Cumhuriyeti tarihinden bu yana demokrasiye geçişten sonraki en mühim devre noktası olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz “Çünkü Türkiye’deki istikrar ve demokrasinin müesseseleşmesi için gereken bir seçim yapılacak. Hükümet sistemini değiştik, parlamenter hükümet sisteminden ulus hükümet sistemine geçtik. Vatandaşlarımıza çağrımız şudur. Mutlaka ama mutlaka katılın, oy verin. Verdiğiniz her oy demokrasimizi güçlendirecektir. Verdiğiniz her oy Türkiye’yi güçlendirecektir. Katılım ne kadar fazla olursa o kadar Türkiye güçlenir. Dışarıdaki insanların Türk demokrasisine ve Türkiye’deki yöneticilere olan güveni de artar. İlla ‘evet’ vermesi gerekmez. Mühim olan o iradenin ulusal irade olarak yansıması. İnanıyorum ki bu aziz ulus herkes sandığa katılacak ve demokratik iradesini kullanacaktır. Kimin tarafına kullanırsa kullansın hayırlı uğurlu olsun” dedi.

‘TÜRKİYE TARİHİNDE İLK KEZ’

Yarın yapılacak seçimlerde Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan uygulama hakkında bilgi veren Yılmaz şöyle dedi:
“Bu seçimde öbür seçimlerden farklı bir uygulama başlattık. Seçim kurullarına başvuru etmeleri kaydıyla şayet hastaları varsa, oy kullanmaya gelemeyecek kadar da hastaysa evde de oylarını kullanabilecekler. Sivas’ta bu kapsamda 98 vatandaşımız başvuru etmiş ve oylarını buraya gelmeden, okullara, sandık kurulan mahallelere gelmeden kullanabilecekler. Bu da hem demokrasimizin gelişimi açısından Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir ve önemlidir. İnşallah inanıyorum ki bir fazla engelli vatandaşımız da ‘Bundan haberimiz yoktu ama keşke bilseydik biz de bundan faydalanırdık’ diyorlar. İnanıyoruz ki bir sonraki yapılacak seçimde, en yakını belediye başkanlığı seçimi, dolayısıyla mahalli yönetimler seçimlerinde bu vatandaşlarımız, evlerinde engelli olan, taşınmakta, gelmekte zorluk çeken kimselerin Yüksek Seçim Kuruluna havadis, bilgi, salık verilerek evinde kullanması sağlanabilir. Evinde kullanmayacak da sandıkta kullanmak için gelen engelli vatandaşlarımızın gerçekten de fazla yoğun şekilde bu ulaşımını ve sandığa erişimini sağlanması lazım. Okullarımızın yarısından fazlası engelli erişimine açıktır, tüm il müdürlerimize ve sandık kurulan mektep müdürlerimize talimatımızdır, ister geçici ister kalıcı, yapabilirlerse kalıcı ama geçici olarak da mutlaka her vatandaşımızın hiçbir mani görmeden veya en az sıkıntıyla, mümkünse hiç sıkıntı görmeden sandıklara ulaşabilmesini temin için gereken işlemleri yapmaları gerekir. Çünkü kendileri o demokrasinin gereği, nimeti, neticesi olarak o görevlerde bulunmaktadırlar. Şimdiden 24 Haziran seçimlerinin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnanıyorum ki en yüksek katılımla ülkemizin milletimizin menfaatine olan netice ortaya çıkacaktır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ