Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bakanlıktan ilaç fiyatı açıklaması

  • 21 Ağustos 2018
  • 460 kez görüntülendi.
Bakanlıktan ilaç fiyatı açıklaması
Konu Altı

Sağlık Bakanlığı’ndan, “Yıl içerisinde euro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir. İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan umumi bir tedarik problemi bulunmamaktadır” açıklaması yapıldı.İlişkili Haberler

  • Eczacılardan ‘ABD menşeli ilaç yazılmasın’ talebi
  • Vatandaş döviz krizi önlemlerini destekliyor (İstanbul Üniversitesi araştırdı)
  • Dolar kuru bugün ne kadar? (17 Ağustos 2018 dolar – euro fiyatlarında son durum)

Bakanlıktan, bazı medya organlarında “ilaç depolarına mahsul girişinin olmadığı” iddialarını içeren haberler üzerine yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de ilaç fiyatlarının euro kuruna göre düzenlendiği belirtildi. Euro kurunun bir önceki yılın ortalama euro değeri üzerinden her sene bir kez hesaplandığı kaydedilen açıklamada, “Yıl içerisinde euro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir.” ifadesi kullanıldı.

Düzenlemenin, beşeri imal ürünleri ve ithal ilaçları kapsamadığı bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:

“Kurumumuz ilaçlar için aktif fiyatlandırma ve takip modeli uygulamaktadır. Piyasada bulunması kritik öneme haiz bir ürünün (tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmayan) sadece fiyatı nedeniyle piyasada yoksa girmesine asla müsaade edilmemektedir. Ülkemizde bulunan ithal ilaçların çoğunun muadili ise piyasada mevcuttur. Bugün itibariyle ithal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan umumi bir tedarik problemi bulunmamaktadır.”

İLAÇTA YERELLEŞME ÇALIŞMALARI

İlaçta yerelleşme çalışmalarının sürdüğü vurgulanan açıklamada, yerelleşmeyi kabul eden 413 üründen bazılarının yerelleşme çalışmalarını tamamlayarak yerli üretime başladığı, bazı ürünler için ise sürecin devam ettiği, Bakanlığın hastaların ilaca erişiminin kesintisiz sağlanması için çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğü bildirildi.

VİDEO: SAĞLIKTA YENİ DÖNEM (35 İLAÇ DAHA GERİ ÖDEME LİSTESİNDE)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ