Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Başbakan Yardımcısı Işık: Kaptan tecrübeli olursa bu fırtınayı atlatmak mümkün

  • 24 Haziran 2018
  • 561 kez görüntülendi.
Başbakan Yardımcısı Işık: Kaptan tecrübeli olursa bu fırtınayı atlatmak mümkün
Konu Altı

Işık, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Çayırova  Şubesi’ni ziyaretinde, Kocaeli’nin 81 vilayetten, vatan dışından göç aldığını  söyledi.

Bunlar arasında Balkan göçmenlerinin farkının olduğunu belirten Işık,  “Ben çocukken Gümüşhane’den geldim. Benim Kocaeli’ye gelme sebebim ekonomikti.  Yani karnımı doyurmak, geçinmek içindi. Ama Bulgaristan’dan gelen, Yunanistan’dan  gelen, Balkanların tamamından gelen insanlarımızın derdi ekmek, aş, geçim derdi  değildi. Sizin derdiniz imanınızı koruma, değerlerinizi muhafaza etme, o  yüzyıllarca yaşattığınız kültürünüzü koruma derdiydi.” dedi.

BAL-Türk Umumi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Koç da Işık’ın ziyaretinden  duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biz Balkan Türkleri olarak her vakit  devletimizin yanında yer aldık. Başbakan Yardımcımız Fikri Işık, bakanlığı  döneminde de bizleri hep ziyaret etmiş, sorunlarımızı dinlemiş ve çözüme  kavuşturmuştur. TİKA’nın Balkanlarda yaptığı çalışmaları takdirle takip  ediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dernek yöneticileri ve üyelerinin sorunlarını  dinleyen Işık’a, Balkanların geleneksel yemeklerinden ikram edildi.

BAL-Türk Çayırova Şube Başkanı Ahmet Akbulut da kayınvalidesinin  çeyizinden kalan 100 yıllık seccadeyi Işık’a armağan etti. Işık, böyle bir armağan  aldığı için fazla mesut olduğunu, namaz kılarken bu seccadeyi kullanacağını  belirtti.

IŞIK’TAN GTO ZİYARETİ

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, daha sonra Gebze Ticaret Odası’nı  (GTO) ziyaret etti.

Burada GTO İdare Kurulu Başkanı Nail Çiler, idare kurulu ve üyeler  tarafından karşılanan Işık, meclis toplantı salonunda yaptığı konuşmada, AK  Parti’nin 2002’de iktidara geldiğinden bu yana fazla aka bir dönüşüm, değişim ve  sıçrama gerçekleştirdiğini ancak Türkiye gibi ülkelerin dünkü başarılarıyla  yetinmek durumunda olamayacağını vurguladı.

“YENİ HAVALİMANIYLA HER YIL 1 MİLYAR AVRO”

Türkiye’de alt ve üs bina olmak üzere fazla aka hizmetlere imza  attıklarını aktaran Işık, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’un  3. havalimanına uçakla iniş yaptığını anımsatarak, şöyle devam etti:

“Ama seyahat olaylarında sandıkta düşüremedikleri hükümeti sokak  eylemleriyle düşürmek isteyenler ‘üçüncü havalimanının ve üçüncü köprünün  inşaatını durduracaksınız. Nükleer santral inşaatını durduracaksınız. Kanal  İstanbul’u durduracaksınız’ demişti. Türkiye neler yaşadı. Bunları şu an bazıları  hiç yaşanmamış sayıyor. Ve devamlı bunlarla mücadele etmek zorunda kalan hükümeti  düşünüz siz. Bir tarafta rekabet halinde olduğunuz ülkelerin hızından daha hızlı  hareket etmek zorundasınız öbür yandan da onlar engelsiz koşarken siz engelli  koşmak zorundasınız. İnşallah 29 Ekim’de o havaalanı açıldığında Türkiye dünyanın  en mühim transfer havaalanına kavuşacak. Bu havaalanının müşterisinin en az  yarısından fazlası yabancı olacak. Bu havaalanı 22 sene boyunca işletilirken her  yıl 1 milyar avro da devlete kira ödenecek. Ve birileri Türkiye’de ‘sen bu  projeyi durdur’ diyor. Türkiye bunları yaşadı.”

“Son 5 yılda aslında şeytan taşlamaktan tavaf yapmaya yeteri kadar  zaman bulamadıklarını” dile getiren Işık, bir tarafta Türkiye’nin reformlarını  hayata geçirmeye çalıştıklarını, öbür taraftan da FETÖ ve terör destekçileriyle  mücadele ettiklerini anlattı.

DOLAR KURUNDAKİ ARTIŞ

Türkiye ve dünyadaki doların artışına da değinen Işık, ABD ve Çin’in  ticaret savaşına girdiğini söyledi.

Çin’in, ABD için ekonomik bir tehdit oluşturduğunu ve bu nedenle  ABD’nin doların gücünü ayakta tutmaya çalıştığını vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

“Fırtınalı döneme girdik. Bu fırtınalı dönemde kaptanın tecrübeli  olması fazla önemlidir. Şayet kaptan tecrübeli olursa bu fırtınayı atlatmak mümkün,  ama kaptan tecrübesiz, tayfalar veya kadro yetersiz olursa işte o vakit birtakım  büyük risklerle karşı karşıya kalmamak olası değil. 2008 küresel kriz, aldığımız  önlemler sayesinde Türkiye’yi teğet geçti. Türkiye 10 yılda 9 milyon istihdam  oluşturdu. Şimdi önümüzde de böyle bir devre var. Bu dönemin iyi yönetilmesi,  Türkiye açısından kritik. 24 Haziran’da sizler mühim bir karar vereceksiniz. Uğraş  insanlarımız, sanayicimiz, tüccarımız sırtında yumurta küfesi olan insanlardır.  Sadece kendi sorumluluğunu taşımaz, beraberinde de çalıştırdığı onlarca insanın,  yüzlerce insanın sorumluğunu da taşır. Dolayısıyla bu sürecin en iyi şekilde  yönetilmesi, risklerin minimize edilmesi ve fırsatların değerlendirilmesi  açısından 24 Haziran seçimlerini önemsiyoruz, sizlerin de önemsediğini  biliyoruz.”

Dolar üzerinden spekülasyon yapanlar veya dolar üzerinden hükümete  yüklenmeye çalışanların, Arjantin, Brezilya, Meksika, Yunanistan ve Rusya’ya  bakmasını isteyen Işık, oralarda da eş bir tablonun olduğunu söyledi.

Işık, Kocaeli başta olmak üzere, Gebze, Çayırova ve Dilovası’na hem  Büyükşehir Belediyesi hem de hükümet olarak fazla aka hizmetler yaptıklarını, bu  hizmetlerin yeni dönemde de artarak devam edeceğini belirtti.

Konuşmaların ardından GTO Başkanı Nail Çiler, Işık’a günün anısına  tablo armağan etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ