Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bazı kullanıcılar Gmail’in akıllı önerilerinden şikayetçi

  • 20 Haziran 2018
  • 450 kez görüntülendi.
Bazı kullanıcılar Gmail’in akıllı önerilerinden şikayetçi
Konu Altı

Geçtiğimiz aylarda tasarımı ve özellikleri yenilenen Gmail’in uslu önerileri bütün kullanıcılar tarafından tamamen kabul görmüş değil. Gmail’in yeni özelliklerini dönem dışı bırakılabilse de, kullanıcılar Gmail‘in uslu önerilerinden şikayetçi. Hatta öyle ki; bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar, Gmail’in uslu önerileriyle ilgili serzenişlerini sosyal mecralarda paylaşamaya başladı bile.

The new look of gmail has this new little reminder and I keep reading it as “Received 4 days ago. Really?” And this is stress I just don’t need. pic.twitter.com/IHp9wATORl

— Mary Kate McDevitt (@MaryKateMcD) June 11, 2018

Switching back to classic @gmail. I REALLY don’t need these “Received 6 days ago. Reply?” notes. I have four jobs connected to six email accounts. I’ll manage my own productivity, thanks. #oldmanyellingatthesky #leavemealone

— mitchell bloom (@bloomin_onions) June 13, 2018

Bu uslu öneriler dahilinde, cevaplanmamış e-postaları kullanıcılara hatırlatılması da yer alıyor. Üzerinden vakit geçmesine karşın cevaplanmayan e-postaları, gelen kutusunda en üst sıraya taşıyan Gmail, e-postaların cevaplanması gerektiğine dair bir metin de ekliyor. Turuncu renkteki bu metinde: “… gün evvel alındı. Cevapla?”ibaresine yer veriyor.

Bu bilhassa beraber Gmail gelen e-postaların kronolojik sıralamasını bozarken, bir şeyleri ertelediğinizi ima ederek dikkatinizi de dağıtıyor. Bu anlamda Gmail, hali hazırda sosyal ağların bildirim bombardımanından kaçmak isteyen kullanıcılarını yeni bir bildirim ile huzursuz etmiş oluyor.

Özellikle son zamanlarda sosyal ağlardaki gönderilerin insanlar üzerindeki menfi etkilerinden kurtulmaya çalışan kullanıcılar, gelen kutusunda da yeni bir bildirimin yarattığı menfi duyguyla mücadele etmek durumunda kalıyor. Sonuçta kimse e-postalarını denetim ederken kendini suçlu ya da başarısız hissetmek istemez.

Hey @gmail,

One message in my inbox suddenly has a garish red message.

“Received 2 days ago. Reply?”

Never seen this happen and never want this suggestion. pic.twitter.com/HkEgkcKS3E

— Brendan Falkowski (@Falkowski) June 8, 2018

İşin enteresan yanı Google, bir yandan bu kullanıcı kitlesini düşünerek Android P’nin yeni paneline uygulamalar da iç olmak üzere cihazda geçirdiğiniz vakti, telefonunuzun kilidini kaç kez açtığınızı ve ne kadar bildirim aldığınızı gösteren özellikler eklemişti.  Aynı zamanda uzaklaşmak istediğiniz her bir uygulama için ayrı ayrı vakit kısıtlamaları getirmenizi olası kılan Google’ın, Gmail’e bu tarz akıllı öneriler eklemesi şaşırtıcı.

Zira bu e-posta hatırlatması gerçekçi bir yaklaşıma sahip olsa da, kendini takip eden uygulama ve reklamlardan sıkılan kullanıcılara e-postalarının kontrolü kendilerinde değilmiş gibi hissettirebiliyor. Üstelik Gmail’in  uslu önerileri dönem dışı bırakma seçeneği sunmasının nedenlerinden biri de bazı kullanıcıların uslu kategorileri, mühim e-postaların önceliklendirilmesini ve uslu cevapları kullanmak istememesi. Aleni konuşmak gerekirse genellikle e-postalarda en çok gereksinim duyulan uslu özellik spam filtresi oluyor.

Aynı zamanda gelen kutusundaki kronolojik sıralamanın bir çok kullanıcı için oldukça kıymetli olduğunu belirtelim. Bunu uzun süredir Instagram’da kronolojik sıralama isteyen kullanıcılarla da ilişkilendirebiliriz. Tekrar de algoritmaya bağlı havadis, bilgi, salık kaynağının etkileşim ve verimlilik açısından daha iyi sonuçlar doğurduğu yadsınamaz. Bu noktada Google’ın bazı testler yaparak Gmal’in katkısıyla daha çok e-posta yanıtlayarak verimli olacağınız sonucuna varmış olması da ihtimal dahilinde. 

Buna karşın bu özelliği dönem dışı bırakmak isterseniz, ayarlar kısmından Otomatik hatırlatıcılar başlığı altında yer saha “Yanıtlanacak e-postalar için teklif göster” ve “Takip edilecek e-postalar için teklif göster” seçeneklerinin yanındaki tikleri kaldırmanız yeterli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ