Sağlık

Bebekler bile yoğun bakıma alındı!

TEHLİKE TAHMİN EDİLEMEYECEK BOYUTA GELDİ!

Tehlike, maalesef beklenenden çok daha erken geldi. Bebekler bile yoğun bakıma alınmaya başladı! Kamupersoneli.net‘te yer alan haberin içeriğine göre; son varyantıyla yurt genelinde vaka sayılarında ciddi bir artışa neden olan koronavirüs için bir uyarı da Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta’dan geldi. Usta, yoğun bakımda yatan hasta sayılarında büyük artış olduğunu açıkladı. Yoğun bakımlarda yatan hasta sayısının şu an 32 olduğunu söyleyen Hakan Usta, “Ülkemizde Covid vakalarının artış sürecini yaşıyoruz. Henüz düşeşe geçmemiş bir artış yönünde ilerlememiz devam ediyor. Bu atağı biz Eylül-Ekim aylarında beklerken çok daha erken olmuş oldu.” dedi.

YOĞUN BAKIMLARDA YER KALMADI!

“Her şeye rağmen Covid vakalarının yüksek sayıda olmasına rağmen hastanelere yansıması eski ataklardaki gibi olmuyor. Ama her şeye rağmen yine de hastanelerimize yatan yoğun bakımlarımızda yatan kişi sayısı az da olsa vefat eden hastalarımız maalesef ki oluyor. Rakamsal boyutlarıyla şuan yoğun bakımlarımızda 32 adet hastamız bulunmakta, bunlardan 3 tanesi 0-2 yaş grubunda. Diğer temiz yoğun bakımlardan kısarak Covid vakalarına yer açmış oluyoruz. Dolayısıyla temiz vakaların olduğu yoğun bakımlarda da zaman zaman sıkışıklıkları maalesef ki yaşıyoruz” ifadelerini kullanan Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, vatandaşlardan kurallara uymalarını beklediklerini açıkladı: “Halkımızdan daha önceki gibi özellikle maske mesafe ve temizlik kurallarında hassasiyet bekliyoruz. Bunun yanında yüksek oranda aşılı olmuş olmakla birlikte hatırlatıcı dozlarını da mutlaka yaptırmış olup, vatandaşlarımızın da aşı ile birlikte tedbirini toplumsal sağlığa katkı anlamında almasını bekliyoruz.”

Önerilen İçerik :   Yoğun Bakımlarda alarm çanları çalmaya başladı! Genç ve çocuk hastalar artıyor! Ağır travmatik süreç başladı!
pexels anna shvets 3902882

AŞILAMA ORANINDA CİDDİ DÜŞÜŞ VAR!

Aşılama oranında %85’lerde olduklarını ancak son dönemlerde bu oranda çok ciddi bir düşüş görüldüğünü vurgulayan Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, “%85’lere yakın iki dozunu tamamlayan bir oranda idik. Ama sonradan üzerinden 6 ay geçtikten sonra tekrar hatırlatıcı dozların yapılması gerekiyordu orada ufak bir durağan sürecimiz oldu. Bunu şimdi tekrardan gündeme aldık ve tekrar vatandaşlarımıza hatırlattık. Son zamanlarda bayramdan sonraki süreçte bir artış yönünde bir hareketimiz var. Bunun daha da hızlı daha da yüksek sayılarda olmasını bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu