Ekonomi
Trend

Beklenen destek geliyor! 40 Bin TL Hibe Desteği Onaylandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemiden olumsuz etkilenen esnafımıza 2 bin ile 40 bin lira geri ödemesiz hibe desteği verileceğini müjdeledi.

Mart 2020’den bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, ülke ekonomilerine de büyük darbe vurdu. Bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla geçtiğimiz yıl Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi lanse edildi. 2021’de yeni reform paketi ve yeni destek paketleri öne çıktı.

Önümüzdeki günlerde esnaf, işçi ve ihtiyaç sahiplerine büyük bir sürpriz gelecek. Yeni reform paketi merakla beklenirken, 40 bin TL hibe verileceğinin müjdesi herkes için büyük sevinç yarattı. Vatandaşlarımız 40 bin liralık hibe şartlarını ve detaylarını yakından takip ediyor.

Pandemi sürecinde esnaflara verilen yardımlar şu şekildeydi: 3 ay süreyle 1.000 TL nakdi destek, büyükşehirlerde esnaf için 750 TL kira desteği, şehirlerde yaşayanlara 500 TL. Ayrıca, vergilerde yeniden yapılandırma uygulamaları Ocak ayı sonuna kadar uzatıldı. Halkbank, devlet destekli kredi kullanıcılarına 6 ay vadeli kredi erteleme fırsatı sunmuştu.

pexels andrea piacquadio 3760067 3 1
hibe desteği

40 BİN TL HİBE DESTEĞİ

Pandemi nedeniyle 2019 yılında restoran, cafe ve restoranlar için yıllık cirosu 3 milyon liranın altında olan vatandaşlarımız hibe alıyor. Esnaflarımıza minimum 2.000 TL, maksimum 40.000 TL hibe desteği sağlanacaktır. Konuyla ilgili resmi açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından yapıldı. Twitter hesabından açıklama yapan Elvan, şu ifadeleri kullandı:

ESNAF 40 BİN HİBE DESTEĞİ NE ZAMAN VERECEK?

Hazine ve Maliye Bakanı’nın paylaştığı bu haber, tüm esnaflar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Müjdenin ardından vatandaşlarımız hibe ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Yapılan açıklamaya göre ilgili hibe desteğinin başlatılması için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Restoranlar, kafeler ve benzeri işletmelerin hibe destek ödemeleri e-devlet üzerinden başvurabilecektir. Hibe destek başvurusunun Ticaret Bakanlığı sayfasından açılması bekleniyor. Konuyla ilgili son dakika açıklamasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi. Cumhurbaşkanımızın kararnamesinin onayı ile esnafımıza en az 2 bin TL, en fazla 40 bin TL hibe destek ödemesi yapılacak.

ESNAF HİBE DESTEK HESAPLAMA

Örnek bir hesaplama yapmak için; 2019’da bir kafenin cirosu 100 bin TL. 2020 yılında ciro 50 bin TL olursa 50 bin TL zararla birlikte yüzde 3’ü esnafımıza ödenecek. Bu örnek için yüzde 3 hesaplama 1.500 liraya karşılık geliyor. Yapılan hesaba göre miktar 2 bin liranın altında olmasına rağmen devlet esnaflara 2 bin lira ödeyecek. 2019-2020 arası yıllık cirolarınızdaki kaybı belirleyebilir, yüzde 3 hesaplayabilir, devletten alacağınız hibe desteğini anında öğrenebilirsiniz. Yapılacak hibe destek ödemeleri için üst sınır 40 bin TL olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu