Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Beyaz Saray, Ukrayna’da referandum fikrini reddetti

  • 22 Temmuz 2018
  • 338 kez görüntülendi.
Beyaz Saray, Ukrayna’da referandum fikrini reddetti
Konu Altı

Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteklediği referandum için Şark Ukrayna’da bölgenin geleceği konusunda bir referandum yapma girişimini reddetti. Reis Donald Trump’ın, Putin ile yaptığı tartışmalı zirvenin ardından referandumu reddetmesi iki şef arasında ortaya çıkan anlaşmazlık olarak nitelendirildi.

 Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, iki liderin Helsinki zirvesinde ayrılıkçı Şark Ukrayna’da referandum yapma olasılığını görüştüğünü söyledi. Ancak Trump’ın Milli Emniyet Konseyi sözcüsü Garrett Marquis, Donbas bölgesinde çatışmayı çözmek için Rusya ile Ukrayna hükümeti arasındaki anlaşmaların böyle bir seçeneği içermediğini ve “sözde referandum” düzenlenmesine yönelik herhangi bir çabanın “Hiçbir meşruiyete sahip olmayacağını” söyledi.

 Beyaz Saray’dan bir yetkili, bir sonraki Trump-Putin görüşmesinin Rusya’da tartışılan ve Rusya’nın da içinde bulunduğu milli emniyet sorunlarını ele alacağını söyledi. Yetkili, müzakerelerin nükleer silahların yok edilmesi çalışmalarının Şimal Kore, İran ve Suriye’yi de kapsayacağını söyledi.

 Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Kasım ayında Washington’da yapılması planlanan ikinci bir doruk için hazırlıkların yapıldığını duyurdu.

 Öte yandan, yaklaşık son on sene içinde hiçbir Rus şef Ak Saray’ı ziyaret etmemişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ