Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Beyin ölümü gerçekleşen gencin organları 6 kişiye umut oldu

  • 20 Eylül 2018
  • 370 kez görüntülendi.
Beyin ölümü gerçekleşen gencin organları 6 kişiye umut oldu
Konu Altı

Samsun’da beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Cenup Dağaşan’ın kalp, karaciğer, böbrekleri ile korneaları, organ nakli bekleyen hastalara nakledilmek üzere muhtelif illere gönderildi.

İstanbul‘dan Samsun‘a gezmeye gelen ve Samsun Sinop karayolu Taflan mevkinde 16 Eylül’de geçirdiği trafik kazası sonrası ağır yaralanan Günay Dağaşan‘ın, tedavi gördüğü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşti.

Hastanenin Organ Doku Koordinatörlüğü ekiplerinin görüştüğü aile, oğullarının organlarını bağışlama kararı aldı. 

Ailenin müspet yanıtının ardından lüzumlu yerlere bilgi verilerek Dağaşan’ın organlarının alınması için harekete geçildi.

Günay Dağaşan’ın annesi Seda Buldan, hastane önünde gazetecilere yaptığı açıklamada tek evladını kaybetmenin acısını yaşadığını anlatım etti.

Oğlunun ölümünü kabullenmekte zorluk çektiğini belirten Buldan, “4 gündür ben çocuğumun beyninin bir hareketini bekledim. Bu sırada bu organ bağışını söylediler bana ve ben şöyle düşündüm: Benim çocuğuma şayet beyin nakli olsaydı, birisi beyninden bir parça benim çocuğuma verebilseydi, benim çocuğum yaşasaydı ben nasıl bir mesut ebeveyn olurdum diye düşündüm. Ben çocuğumun organlarını bağışladım.” dedi.

“BELKİ BİR ÇOCUĞUN KALBİ ATACAK”

Buldan, bu kararı alırken bu nedenle fazla düşünmeye gerek duymadığını aktararak, şöyle konuştu:

“Bence herkes bunu yapmalı. Çünkü bunun hiçbir zararı yok. Sonuçta sizin çocuğunuzun kalbiyle belki bir çocuğun kalbi atacak, onu kurtarmış olacaksınız. Bir böbreğiyle belki ölmek üzere olan bir babanın hayatını kurtaracaksınız, o baba çocuklarına sahip çıkacak. Benin tek amacım benim yaşadığım acıyı, benim yaşadığım sancıyı kimsenin yaşamaması. Ümit olmak insanları mesut etmek. Ben bir evladımı kaybettim, inanıyorum ki kaç yaşında olursa olsun benim çocuğumun her uzvunu saha insanın benim evladım olacak. O beni hiç tanımasın, bulmasın kendisi bilir. Ben bunu hiç birşey bekleyerek yapmadım. Bu işin maneviyatı fazla büyük. Bu anlamda fazla mutluyum. Çünkü benim çocuğumun kalbi bir yerde atacak, böbreği bir yerde çalışacak. 4 adet evladım oldu diye düşünüyorum.” 

Konuşmasının ardından kısa süreli baygınlık geçiren Buldan, sedyeyle aynı hastanenin Acil Servisi’ne kaldırıldı.             

Operasyon sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, aileye fedakar ve misal davranışlarından ötürü teşekkür etti.

Kazak, alınan organlardan kalbin, İzmir’e, karaciğerin İstanbul’a, iki böbrek ve korneaların Samsun’da organ nakli bekleyen 6 hastaya hayat umudu olacağını söyledi. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ