Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Beyin pili takılanlar Guinness’e girmeye hazırlanıyor

  • 04 Nisan 2018
  • 400 kez görüntülendi.
Beyin pili takılanlar Guinness’e girmeye hazırlanıyor
Konu Altı

Beyin pili takılı Parkinson hastalarından oluşan Anadolu Ateşi (BeyPilDer) Perküsyon Takımı, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için son hazırlıklarını yaptı. Takım, rekor denemesi öncesi son provasını gerçekleştirdi.İlişkili Haberler

  • Parkinson hastalığına uzayda tedavi aranacak
  • Parkinson hastalığına uzayda tedavi aranacak
  • Parkinson tedavisinde egzersiz sebep önemli?

“Parkinson Perküsyonla Buluşuyor: Beyin Pili Hastaları Anadolu Ateşi’ni Yakıyor” sloganıyla yola çıkan ekip, 250’yi aşkın beyin pili ameliyatı olmuş hastanın katılımıyla 7 Nisan’da İstanbul Grand Cevahir Otel’de Türkiye’de tıp alanındaki ilk Guinness Dünya Rekoru’nu kırmayı amaçlıyor.

“BEYİN PİLİ YÜKSEK DOZ İLACIN ETKİSİNİ TAKLİT EDİYOR”

Türkiye’de 150 bin kadar Parkinson hastası olduğunu ve Parkinson’un 62-65 ıslak üzerinde her 300 kişiden birinde görüldüğünü söyleyen beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, “Hastalığın başlangıç tedavisi ilaç tedavisidir. Hastalar genelde ilaç tedavisine iyi yanıt veriyorlar. İlaçların yeterli olmadığı zamanlarda beyin pili ameliyatı müsait hastalarda fazla yararlı bir yöntem. Beyin pili yüksek doz ilacın etkisini taklit ediyor ve bu ameliyatı olan hastalar, hastalığın ilk yıllarındaki haline art dönüyorlar” diye konuştu.

“DERNEK, BEYNİNDE PİL OLAN HERKESE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYOR”

Beyin Pili Hastaları Derneği’nin, beyninde pil olan herkese muavin olmaya çalıştığını vurgulayan Zırh, “Beyin pili ameliyatı olup, hayatın ritmini art yakalayan bir hasta grubu ‘Parkinson ve Perküsyon’ teması içerisinde 7 Nisan’da Guinness Dünya Rekoru etkinliğinde herkesle bir olup performans sergileyecekler. Bu rekor Türkiye’nin tıp alanında mühim rekorlarından bir tanesi olma özelliği taşıyacak. Katılanların hepsi beyninde pil olan hastalar ve perküsyon takımı Anadolu Ateşi hocaları tarafından eğitiliyorlar. Rekor için 250 veya daha fazla hastanın bir araya gelmesi gerekiyor, kısmet olursa da 7 Nisan sabahı bu sayıda hasta bir araya gelecek” ifadelerinde bulundu.

“BÖYLE BİR REKOR BİZİM İÇİN GÜZEL BİR TECRÜBE”

Türkiye’den böyle bir rekorun çıkıyor olmasının kendileri için güzel bir deney olduğunu belirten Anadolu Ateşi hocalarından Kemal Gemici, “Hastalar sağ ve sol ellerini kullanarak ritm ve koordinasyon çalışması yapmış oluyor. Var hastalıkları nedeniyle katılımcıların koordinasyonları biraz bozuktu. Ancak yaptığımız çalışmalarla vücutlarını kullanabilmeyi, aktif olarak devinim edebilmelerini sağlamaya çalıştık. Bu çalışmalar fazla verimli oldu. İlk geldiklerinde tokmak ve çubuğu tutmakta zorlanıyorlardı şu an ise ağırbaşlı bir gösteri yapar pozisyona geldiler. Bu çalışmanın dünyada bir örneği daha yok. Hepimiz için fazla güzel bir deney oldu” dedi.

Beyin Pili Hastaları Derneği çatısı altında toplanan ve rekora imza atacak olan hastalar gösteri öncesi fazla heyecanlı olduklarını söyledi.

65 yaşında rekora imza atacak hastalardan biri olan Selim Yenisey, “Burada davul çalacağım için ilk başlarda bu kadar heyecanlı değildim ama vakit ilerledikçe heyecanlanmaya başladım. Yüzümüzün akıyla buradan çıkmayı ümit ediyorum. Parkinson hastaları genellikle ameliyattan korkuyorlar ancak ben kesinlikle korkmamalarını tavsiye ediyorum, çünkü ameliyatla birlikte hastalığı unutuyorsunuz” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi ve Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda gerçekleşecek olan perküsyon performansı öncesinde vatan içinden ve vatan dışından birçok uzmanın katılacağı bir sempozyum da düzenlenecek.

VİDEO: BU SAAT PARKİNSON TİTREMELERİNİ ENGELLİYOR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ