Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bir Göç Dalgası Daha Geliyor… Sayıları 7.000’i Geçti!

  • 25 Ekim 2018
  • 349 kez görüntülendi.
Bir Göç Dalgası Daha Geliyor… Sayıları 7.000’i Geçti!
Konu Altı

Olduğundan daha iyi yaşam şartlarında hayatlarına devam etme amacıyla çok uzun bir yolculuğa başladıklarını ileten Orta Amerikalı göçmenler, Meksika sınırına ulaşmayı başardılar. Meksika sınırının ardından toplam uzunluğu 2.575 kilometre olan yolu da tamamlamaları gereken göçmenler, “AÇIZ” savunmasıyla birlikte Meksika’ya sığınma başvurusu yaptılar. ABD’ye ulaşma hedefiyle yollarına devam eden göçmen halk, iş bulabilirlerse Meksika’da da yaşayabilecek olduklarını dile getirdi.

2.000 Kişinin başlattığı göç dalgası bugün 7.000 kişiyi geçmiş durumda. Meksika’ya giriş yapmasına izin verilen göçmen sayısı ise sadece 640. 640’dan fazla göçmenin kabul edilmeyeceği iletildi. ABD sınırına ulaşabilen göçmenler de Trump engeliyle karşı karşıya geliyor.

ABD’ye ulaşmasının engellenmesi yönünde gerekli tüm talimatları veren Donald Trump, Honduras ve Gautemala hükümetlerine uyarı yaptı ve para yardımını kesecek oldukları noktasında dikkat çekti. Twitter hesabı üzerinden de açıklama yaparak görüşlerini ileten Trump, sınırı geçmek için çabalayan 7.000’i aşkın göçmenin engellenmesi amacıyla çok büyük çaba gösterdiklerinin altını çizdi.

Orta Amerika’dan ABD’ye ulaşarak daha iyi yaşam koşullarına sahip olma amacı güden göçmenler “Açız” diyerek başladılar yürümeye. Meksika sınırına ulaşmayı başaran yaklaşık olarak 2.000 göçmen, iki ülkeyi ayrıştıran Suchiate Nehri’ni yüzerek ya da sallara binip aşarak Meksika tarafına geçtiler.

Meksikalı yetkililer tarafından ülkeye yapılacak düzensiz girişlerin tamamen engellenmesi amacıyla gösterdiği çabayla birlikte 2.000’e yakın göçmen Meksika tarafına geçerek ABD yollarına koyuldu.

Meksika İçişleri Bakanlığı ise sınır bölümde Honduraslılar arasında bulunan 640 mültecinin isteğini kabul ettiğini belirtti. Bakanlık, otobüslerle sığınma merkezine taşınarak yardımcı olunan, gıda ve tıbbi yardım da bulunulan göçmenlerin fotoğraflarını da yayınladı.

Honduras Devlet Başkanı ve Gautema Devlet Başkanı bir ara geldi. Söz konusu göçmen dalgasına yönelik yapılan acil toplantıda, Guatemala’ya geçiş yapan göçmen sayısının 1 haftalık süre içerisinde 5.400 olduğu vurgulandı.

Dün Suchiate nehri üzerinde yer alan köprüde ve sınır kapısında bir araya gelen göçmenler, geceyi burada konaklayarak geçirdiler. Sayıları 3.000’i geçen göçmenlerin ülkeye giriş yapılması engellenmişti.

Bazı göçmenler tel örgülerden atlayarak tarafsız bölgeye geçmeyi başardı. Fakat kolluk kuvveti engeliyle karşılaştılar. Müdahale yapılarak dışarı çıkartıldılar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ