Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Birleşmiş Milletler’den Suriye açıklaması

  • 21 Mart 2018
  • 365 kez görüntülendi.
Birleşmiş Milletler’den Suriye açıklaması
Konu Altı

Birleşmiş Milletler Umumi Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye’de en ağır bedeli sivillerin ödemeye devam ettiğini belirterek, Umumi Sekreter Antonio Guterres’in, BM Güvenlik Konseyi kararının memleket genelinde uygulandığını görmek istediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Umumi Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, rejim güçlerinin kuşatması altındaki Şark Guta’da sivillerin güvenliğinden derin kaygı duyulduğunu belirtti. 

Doğu Guta’daki insani drama dikkati çeken Stephane Dujarric, ”Ekmek bulunamıyor, içme suyu yok ve insani erişim oldukça sınırlı.” dedi. 

Dujarric, 11 Mart’tan beri Şark Guta’dan 50 bin kişinin ayrıldığını belirterek, Şam’ın kırsalındaki barınakların çoğunun, gelen fazla sayıda insanı barındıracak kapasiteye veya altyapıya sahip olmadığını anlatım etti. 

İdlib’de artan çatışmaların ve şiddetten de derin kaygı duyulduğunu kaydeden Stephane Dujarric, sivillerin korunması çağrısını yineledi.

Dujarric, Afrin’de ”yağmalama”, ”sivil altyapının ziyan görmesi” ve “keyfi gözaltı” gibi iddialara ilişkin bilgileri Afrin’den ayrılanlardan aldıklarını ancak bölgede olmadıkları için doğrulayamadıklarını söyledi.

BMGK’nin ateşkes kararının hala uygulanmadığını ve sivillerin en ağır bedeli ödemeye devam ettiğini söyleyen sözcü Dujarric, ”Genel Sekreter, ateşkes kararının Suriye genelinde uygulandığını görmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ