Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Böbrek Hastalığı Konusunda Uzmanlardan Kritik Uyarı

  • 11 Mart 2018
  • 1.512 kez görüntülendi.
Böbrek Hastalığı Konusunda Uzmanlardan Kritik Uyarı
Konu Altı

Böbrek hastalığı konusunda önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, dünya çapında toplamda her 10 kişiden bir kişinin böbrek hastalığı sorununu yaşadığını belirtti.

Böbrek hastalığı kapsamında yaptığı uyarılar ile gündeme gelen Elbistan Şehit Hilmi Özer İlçe Sağlık Müdürü Dr. Kazım Çıtak, dünya çapında 10 kişiden birinde böbrek hastalığı yaşandığını belirterek, konu kapsamında çeşitli belirtilerin olduğunu ve bu belirtilere sahip olan kişilerin bu hastalığa dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Elbistan Şehit Hilmi Özer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Dünya Böbrek Günü vesilesi ile birlikte düzenlenmiş olan etkinlikler çerçevesinde Çatova ve Geçit Mahalleleri’nde bulunan ve eğitim hayatına devam eden okullardaki öğrencilerin böbrek hastalığı konusunda sağlık taramasından geçirildiği ifade edildi. Çıtak, yaptığı açıklamaların devamında “Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ